×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 18 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، حسن گیاهی، رئیس اداره میراث فرهنگی فریمان گفت: میدان تاریخی شهر فریمان به همراه ۶ اثر معماری قدیمی آن در فهرست آثار کشور به ثبت رسید.

وی اظهار کرد: این آثار معماری شامل ساختمان‌های دارایی، راه و ترابری(طرق)، دادگستری قدیم(عدلیه)، گمرک(اداره میراث فرهنگی فعلی)، منبع آب(میراث صنعتی) و باغ تاریخی آسیاب بند فریمان است.

گیاهی افزود: به جز منبع آب که به عنوان میراث صنعتی در میان این آثار به ثبت رسیده و مربوط به دوره پهلوی دوم است آثار دیگر مربوط به شهرسازی و معماری اولیه فریمان یا دوره پهلوی اول است که گذر از معماری سنتی به مدرن را نشان می‌دهد و جزو اولین بنا‌های بتنی ایران به شمار می‌آیند.

رئیس اداره میراث فرهنگی فریمان بیان کرد: میدان تاریخی فریمان که ۴ساختمان اصلی و تاریخی را در طرفین خود جای داده است و نقطه ثقل شهرسازی اولیه فریمان محسوب می‌شود نیز به عنوان نخستین میدان در خراسان رضوی که از شاخص‌های ارزشمند معماری و شهرسازی برخوردار است در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

وی گفت: باغ تاریخی آسیاب بند فریمان نیز که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده آخرین نمونه‌های باغ سازی ایرانی است که به صورت چهارباغ و در یک توپرگرافی پایکوهی طراحی و ساخته شده و نمونه‌ای کم‌نظیر از این سبک در شرق کشور است

با افزوده شدن این ۷ اثر تعداد آثار ثبتی شهرستان فریمان به ۵۷ اثر رسید.

برچسب ها :