×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 18 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، با جود اینکه کمتر از یک ماه تا آغاز اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ باقی مانده، اما عربستان وضعیت ویزای زائران را مشخص نکرده و به این ترتیب حج امسال در هاله‌ای از ابهام است. البته پیش از این سعودی‌ها از پذیرش زائران همه کشورها و‌ محروم نشدن کشورهای مختلف در حج تمتع سال جاری خبر داده بودند.

 ۹۲.۵ درصد ظرفیت حج تمتع تکمیل شد

‌همچنین‌ به گفته وحید اسکندری، مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت تا روز گذشته ۶۰۱ کاروان آماده اعزام به حج تمتع شده‌اند و ۹۲.۵ درصد از ظرفیت تکمیل شده است.

وضعیت نامشخص زائران حج امسال که واکسن ایرانی زده‌اند‌

‌علاوه بر این، وضعیت واکسن حجاج مشخص نشده است ‌و افرادی که‌ ‌حتی سه دُز ‌واکسن ایرانی برکت‌ زده‌اند، منتظر نظر مسؤولان در این رابطه هستند؛ چرا که ‌عربستان اعلام کرده ‌حجاج ‌فقط واکسن سینوفارم، ‌فایزر،‌ آسترازنکا، ‌جانسون،اسپوتنیک و مدرنا باید تزریق کنند. از طرفی هم‌ برای تلقیح دُز چهارم و پنجم هنوز دستور‌العملی ابلاغ نشده و مراکز تزریق واکسن با اخذ تعهد‌ و مدارک سفر خارجی ۲ دُز را به فاصله ۲۱ روز تزریق می‌‌کنند.‌ همچنین سازمان حج و زیارت و وزارت بهداشت هنوز در این باره‌ به توافق نرسیده‌اند.

احتمال تأمین داروهای مورد نیاز زائران در عربستان

همچنین به نظر می‌رسد با صادر نشدن ویزای عوامل اجرایی حج، امکان ارسال دارو به عربستان هم وجود ندارد و با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود و به این ترتیب باید هلال احمر داروهای مورد نیاز حجاج را از عربستان تهیه کند. یک ماه تا ۲ هفته قبل از اعزام زائران، داروهای مورد نیاز حجاج به عربستان ارسال می‌شد. در سال ۹۸ که آخرین حج تمتع با حضور ایرانیان بود، بیش از ۶۰ تن دارو برای زائران حج تمتع از کشورمان به عربستان ارسال شد.

‌به گزارش فارس، سهمیه ایران در حج تمتع سال جاری ۳۹ هزار و ‌۶۳۵ نفر است که فقط افراد ثبت‌نامی در حج سال ۹۹ که متولد ۱۰ خرداد ۱۳۳۶ به بعد هستند و فیش حج آنها تا اول مرداد ۱۳۸۶ به قبل است، می‌توانند در کاروان حج ۱۴۰۱ ثبت‌نام کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.