×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
کانون فرهنگی و هنری

به گزارش مشهدفرهنگ، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کتاب «درخت آرزوها» را برای گروه سنی نوجوان منتشر کرد و در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات داستانی قرار داد.

«درخت آرزوها»، نوشته کاترین اپلگیت، نویسنده آمریکایی حوزه ادبیات کودک نوجوان، است که با ترجمه بهار علیزاده صبور و با تصویرگری مرتضی یزدانی اصل منتشر شده است. کتاب داستان درختی را از زبان خود او نقل می‌کند؛ درخت بلوطی که با دیگر درختان متفاوت است و همه فکر می‌کنند که با نوشتن آرزوهایشان روی روبانی و گره زدن آن بر روی تنه یا شاخه‌های او، به آرزوهایشان برسند؛ سنتی قدیمی که یک مهاجر ایرلندی آن را رایج کرد.

در بخشی از این کتاب آمده است: تو هم می‌توانی من را مانند دوستان صمیمی‌ام قرمز صدا کنی؛ اما مردم محله خیلی وقت است که به من می‌گویند: درخت آروزها!

دلیلش برمی‌گردد به گذشته‌های دور؛ به موقعی که من یک بذر ریزه میزه بودم با کلی امید و آرزو… حالا مردم از همه جای شهر می‌آیند تا من را با تکه‌های کاغذ، برچسب، پارچه، کاموا و حتی گاهی جوراب ورزشی تزیین کنند. هرکدام از این هدیه‌ها نشانه یک رؤیاست؛ یک آرزو، یک اشتیاق. فرقی هم ندارد که ساده گره می‌زنند یا پاپیونی، یا اینکه فقط لابه لای شاخه‌هایم پرتش می‌کنند؛ همه‌شان امید هستند؛ امید به چیزی بهتر.

نویسنده در کنار روایت داستان یک درخت، نیم‌نگاهی نیز به مسائل مربوط به محیط زیست و مسائل اجتماعی مهاجران نیز داشته است. نویسنده با گریز به مهاجرت‌های ۱۰۰ سال پیش ایرلندی و ایتالیایی‌ها، ماجرای مهاجرت مسلمانان در دوران کنونی به کشورهای اروپایی را نیز روایت می‌کند و از مشکلات آنها می‌گوید. کتاب به خوبی توانسته موضوع عشق به هم‌نوع، شجاعت و لزوم حفظ آن در مواجهه با سختی‌ها را به کودکان به ویژه کودکان و نوجوانانی که طعم مهاجرت به جامعه جدید را چشیده‌اند، آموزش دهد. شاید از همین روست که مترجم، این اثر را به کودکان مهاجر افغانستانی تقدیم کرده است.

کتاب «درخت آروزها» داستانی است چند لایه که نویسنده در آن تلاش دارد در کنار روایت یک داستان جذاب، از مشکلات مهاجران بگوید.

برچسب ها :