×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

وقف یکی از سنت های پسندیده ای است که از گذشته تا امروز وجود داشته است . و افراد با سطوح مختلف درامدی و مالی سعی در ماندگاری نام خود از طریق وقف نموده اند .

وقف در گذشته در اشکال مختلفی بوده است همچون وقف زمین ، باغات ، قنوات ، مدارس و … . اما امروزه درکنار ادامه دار بودن این نوع وقف اشکال جدیدی از وقف نیز اضافه شده است .

وقف مدرسه و مدرسه سازی شکلی خاص از وقف است که واقف به جهت توسعه علمی  اقدام به وقف زمین و مکان مدرسه می نماید . دراین نوع وقف ، واقف باید توانایی پرداخت سایر هزینه های مدرسه را نیز داشته باشد . به طوریکه در ادامه ساخت مدرسه و مکان تحصیل موقوفه ای شامل باغات ، قنوات و … را نیز به این وقف اضافه نموده تا هزینه های تحصیل و تدریس و نگهداری مدرسه نیز تا مدت ها تامین شود .

حتی واقفان گاها پارا فراتر گذاشته و هزینه های برگزاری مراسم مذهبی و عزاداری و درکنار ان اطعام طلاب را نیز برعهده می گیرند .

اما امروزه وقف شکل و رنگ دیگه ای نیز به خود گرفته است . وقف علم و فناوری چند سالی است که پدیدار شده و عملا همین راه روش گذشته را به شکل نو وجدید خود ارائه نموده است .

وقف علم و فناوری درحقیقت حمایت عده ای از واقفین از حوزه دانش بنیان در کشور است و می تواند باعث رشد اقتصادی و توسعه کشور از طریق حمایت از مجموعه های دانش بنیان شود . این موضوع سبب می گردد روزنه های امیدی در حوزه ریشه کنی فقر و کاهش بیکاری به وجود آید .

هم اکنون گروهی با همین رویکرد در سطح کشور فعال شده و این موضوع را دنبال می کنند .

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.