×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

عارف –  علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج در ۲۱ ابان ۱۲۷۶ در نور مازندران متولد شد . نیما درحقیقت مبدع شعر نوی فارسی است که فارغ از قالب های شعرهای مرسوم فارسی می باشد . این قالب ادبی توسط خود وی به شعر نو نام گرفت .

وی دو بارعاشق شد ودر بار سوم با خواهرزاده میرزا جهانگیر صور اسرافیل به نام عالیه جهانگیر ازدواج کرد که حاصل این ازدواج فرزند پسری است .

نیما دارای اشعار و کتب و نامه های معروفی است و پس از چاپ اولین کتاب ها و اشعارش در مدرسه عالی صنعتی و سایر مجموعه ها اغاز شد .

هرچند شفیعی کندکنی در تاریخ سرودن بعضی از اشعار وی تشکیک ایجاد نموده است اما احمد افرادی و شاپور جورکش نیز به دفاع از نیما جواب هایی را برای شفیعی کندکی داده اند .

وی که در پایان عمر در یوش ساکن شده بود به علت سرمای شدید مبتلا به ذات الریه شد و برای معالجه به تهران امد اما طبابت تاثیری نداشت ودر ۱۳ دیماه ۱۳۳۸ درگذشت .پیکر وی ابتدا در تهران مدفون شد اما در سال ۱۳۷۲بنا به وصیت وی به خانه اش در یوش منتقل شد .

در مدت حضور وی در یوش افراد زیادی از هنرمندان و فرهیختگان به ملاقاتش می رفتند که شهریار داستان این ملاقات را نیز نقل نموده است .

از مجموعه اثار وی می توان به :

افسانه – ای شب – شعر من – آهو و پرنده ها – قصه رنگ پریده و ….

اشاره نمود.

روحش  شاد ویادش گرامی باد

نویسنده : عارف

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.