×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 25 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و گردشگری در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه آثار ۲۰ هنرمند صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی هرات افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

سیدجواد موسوی افزود: این نمایشگاه شامل رشته‌های کاشی سنتی، کاشی هفت‌رنگ، بافت پارچه‌های ابریشمی، هنر شیشه و مهره، قالی، نمدمالی، جواهرسازی، مسگری، خوشنویسی، نقاشی، تذهیب، سفال و سنگ‌تراشی است.

وی ادامه داد: با توجه به فرهنگ مشترک ایران و افغانستان و قرارگیری هرات و خراسان در حوزه خراسان بزرگ این نمایشگاه زمینه تعامل، دوستی و تبادل فرهنگی و هنری را فراهم می‌کند و زائران و گردشگران نوروزی با صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی هرات بیشتر آشنا می‌شوند.

رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: هنرمندان، عصاره فرهنگ و تمدن بشری و میراث‌دار و میراث‌گذار فرهنگ و هنر هستند.

علی بختیاری با بیان این‌که سوغات هنرمندان از شهر تاریخی هرات نخست دوستی و برادری و دوم آثار هنری است افزود: ملل ایران و افغانستان دو ملتی هستند که جدایی ناپذیرند و نیازی نیست که برای ارتباط این دو ملت به دنبال اشتراکات بگردیم، بلکه این دو، یک ملت و یک روحند و فقط در دو سوی مرز قرار دارند.

رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی هم با بیان این‌که باید راهی را برای آینده ترسیم کنیم که همگرایی بیشتر شود گفت: نمایشگاه صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی “هرات جان” سرمایه اولیه ما برای راهی طولانی است و امیدوارم در گام بعدی، این نمایشگاه را هنرمندان ایرانی در هرات برگزار کنند.

آمر گردشگری و صنایع دستی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات افغانستان نیز در این مراسم گفت: خدا را شاکریم که زمینه معرفی ارزش‌های مشترک دو ملت بزرگ و فرهنگی هرات باستانی و مشهد مقدس فراهم شد.

وحیدالله سلطانی با بیان این‌که برنامه‌های مشابه می‌تواند وحدت و صمیمیت فرهنگیان را بیشتر کند ادامه داد: این برنامه مشترک برای حمایت از آثار هنری و هنرمندان ولایت هرات برگزار شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.