×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور:
مهمان‌نوازی اصیل ایرانی در اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی به نمایش گذاشته می‌شود

به گزارش مشهد فردا به نقل از نخست معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی فرصتی مناسب برای نشان دادن فرهنگ مهمان‌نوازی اصیل ایرانی‌ها و به‌خصوص خراسانی‌ها است.


محمد محب‌خدایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در سال ۹۵ نزدیک به ۵ میلیون گردشگر خارجی داشتیم که محوریت نخست حوزه زیارت بود و خراسان رضوی با ۲ میلیون ۳۹۵ هزار نفر بالاترین آمار گردشگران خارجی را داشته است.
وی افزود: در سال ۹۵ نزدیک به ۹ میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که ۴ میلیون آن به مقصد عراق و با هدف زیارت بود و از این میزان ۲ و ۵۰۰ هزار در راهپیمایی عظیم و میلیونی اربعین حسینی حاضر بودند.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از احیاء مناطق توریستی و گردشگری خبر داد و گفت: در خصوص احیاء منطقه توس هماهنگی و همکاری لازم میان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و شهرداری مشهد برقرار شده است و اقدامات اجرایی آن به‌زودی آغاز خواهد شد.
محب‌خدایی تصریح کرد: برنامه‌های هر استان و استان دیگر متفاوت است و اینگونه نیست که برنامه در سطح کشور به یک شکل اجرا شود و به طور مثال در خراسان رضوی طرح گردشگری زیارت اجرا می‌شود و در مناطق روستایی هم طرح‌های بوم‌گردی اجرا می‌شود که ضریب اشغال سالانه آن‌ها ۸۰ درصد است.
وی تاکید کرد: اگر اطلاع‌رسانی یکپارچه و صفحه مشترک در حوزه توریسم داشته باشیم به رشد میزان حضور و ماندگاری زائران و گردشگران کمک خواهیم کرد و باید ضریب اشغال هتل‌ها حداقل به ۵۵ درصد میانگین جهانی برسد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه صنعت گردشگری یک صنعت فرا بخشی است، اضافه کرد: این صنعت در دل دیگر صنایع جای دارد و بحث اسکان و اقامت، بوم‌گردی، ظرفیت‌های تفریحی و گردشگری در برنامه‌ سفرها قرار می‌گیرد و در جوامع اسلامی به گردشگری حلال با اخلاق و مهمانپذیری اسلامی توجه شده است.
محب‌خدایی گفت: باید از دانش‌ و فناوری در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه فناوری استفاده کنیم و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به عنوان متولی حوزه گردشگری تنها به عنوان یک هماهنگ کننده وارد می‌شود و خدمات سفر آسان را ساماندهی می‌کند.
وی افزود: اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی که در نیمه اول اسفند ماه امسال در مشهد برگزار می‌شود فرصتی مناسب برای نشان دادن فرهنگ مهمان‌نوازی اصیل ایرانی‌ها و به‌خصوص خراسانی‌ها است و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم از کلیه فعالان صنعت گردشگری از جمله برگزارکنندگان این اجلاس خواهد داشت.
*موضوع تخریب مسجد حوض معجردار از طریق مقام قضایی در حال پیگیری است
در این نشست ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، اظهار کرد: در سطح استان ۱۶۰۰ اثر ثبت شده و ۵۰ هزار شناسایی نشده داریم و حفظ و احیاء میراث فرهنگی وظیفه همه ما است و این سازمان به تنهایی نمی‌تواند تمام اقدامات را انجام دهد.
وی افزود: دستگاه‌های ۱۷ گانه استان موظف به حفظ آثار و مجموعه‌های میراثی بوده و شهرداری‌ها مکلفند که قبل از تخریب نظر سازمان مربوطه را جلب کنند و از آنجا که مسجد به عنوان اولین هسته مدنیت بوده اهمیت بالایی دارد و مسجد حوض معجردار از دو جهت دارای اهمیت بود و در خصوص احیاء مسجد و بافت ثامن نظر مشترکی با اوقاف و شهرداری داشتیم و موضوع تخریب مسجد حوض معجردار از طریق مقام قضایی پیگیری می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.