×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 26 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنک، سیدجواد حسینی، در همایش “برخوان مهربانی” که به یادبود اولین سال درگذشت خیر مدرسه‌ساز کاشمری، استاد “علی خانی”، در این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: خیران تنها مدرسه و کلاس درس نمی‌سازند، بلکه بنای تحول، پیشرفت و توسعه جامعه را رقم زده و ساختمان عدالت را در جامعه عمق بخشیده و بنای رفیع و متعالی تمدن را برپای می دارند.

وی از خیران به عنوان قلب تپنده آموزش و پرورش و سلسله‌جنبان توسعه و پیشرفت یاد کرد و گفت: هر فردی از هر طریقی به ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت کمک کند، در واقع به ارتقای کیفیت جامعه کمک کرده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تاکید بر اینکه رسیدن به توسعه و عدالت در هر کشوری، به تعلیم و تربیت آن جامعه وابسته است، گفت: با نگاه خطی و افقی به جوامع، می توان به عینه دید آنهایی روی توسعه، عدالت و سلامت را دیده اند که آموزش و پرورش باکیفیتی داشته اند.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط مستقیمی بین کیفیت آموزش و پرورش و کیفیت زندگی، بین توسعه آموزش و پرورش و توسعه جامعه و بین عدالت آموزشی و عدالت اجتماعی وجود دارد؛ گفت: نهاد اصلی توسعه، آموزش و پرورش؛ سازمان توسعه، مدرسه؛ واحد توسعه، کلاس درس و کارگزار توسعه معلمان ارزشمند و فکور هستند.

حسینی با بیان اینکه امروز ۳۰ هزار نیکوکار در قالب مجمع خیرین مدرسه ساز در کشور فعالیت می کنند، گفت: سازمان نوسازی و توسعه مدارس در قالب برنامه “آجر به آجر” و مشارکت خُرد، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را در نهضت مدرسه سازی مشارکت داده است.
وی افزود: پارسال خیرین بیش از سه هزار میلیارد تومان به نهضت مدرسه سازی کمک کردند و سرانه آموزشی کشور که در سال ۱۳۵۷ حدود ۱.۵  متر مربع بود اکنون به ۵.۳ متر مربع رسیده است، هر چند این میزان نیز هنوز تا استاندارد ۸.۳ متر مربعی فاصله زیادی دارد.

معاونت وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برچیده شدن مدارس خشتی و گلی و بخاری های نفتی نیز با مشارکت همین خیران نیک اندیش در سال های اخیر اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه جریان مدرسه سازی با همت خیران به فرهنگ جاری و ساری جامعه تبدیل شده است، گفت: سال ۱۳۸۲ هفتاد درصد مدارس کشور تخریبی بود و در حال حاضر با همت خیران و سازمان نوسازی مدارس این میزان  به ۱۹.۵ درصد رسیده است.

حسینی با بیان اینکه دولت همواره در کنار خیران مدرسه ساز بوده است، گفت: اعتبارات عمرانی حوزه مدرسه سازی امسال به ۹.۳۴ درصد از کل اعتبارات عمرانی کشور رسیده که رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزود: هنوز برای رسیدن به استاندارد فضای آموزشی راهی طولانی در پیش داریم و در این راه، همت خیران شتاب بخش رسیدن به استانداردهای آموزشی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصریح کرد: نهضت مدرسه یاری نیز در سال جدید در کشور آغاز شده است و خیران مدرسه‌یار می‌توانند در همه ابعاد به نظام تعلیم و تربیت کمک کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمایش سرزمینی آموزش و پرورش استثنایی به ۲۱۰ مدرسه نیاز داشت، گفت: در ۱.۵ سال گذشته و با همت خیران در قالب نهضت آجر به آجر در این سازمان ۱۶۵ مدرسه جدید کلنگ زنی و یا احداث شده که با ساخت این تعداد مدرسه، سرانه فضای آموزشی در آموزش و پرورش استثنایی ۱.۵ متر مربع و در مناطق محروم ۲.۵ متر مربع افزایش یافته است.

حسینی گفت: پارسال خیران در قالب نهضت توان افزایی ۱۴۵ میلیارد تومان به تامین تجهیزات آموزشی، ورزشی و توان بخشی مدارس کمک کردند.

وی گفت: در اجرای طرح هدایت در عصر کرونا نیز خیران ۳۶۱ هزار دستگاه تبلت و گوشی هوشمند برای آموزش های مجازی دانش آموزان کم برخوردار تهیه کرده اند.

امام جمعه کاشمر نیز در این مراسم در سخنانی با اشاره به نقش خیران و مشارکت آنان در ساخت مدارس و فضاهای آموزشی گفت: این مجالس و محافل، تجلیل از حرکتی ارزشمند در کمک به دانایی است که توسط عده ای خاص پیموده می شود.

حجت الاسلام جواد طاهریان با اشاره به ویژگی های انسانهای باتقوا در قرآن گفت: آنان اهل انفاق و معامله باخدا هستند، اهل سخاوت کسانی هستند که همیشه نامشان در دنیا خواهد بود، هدایت نصیب این افراد شده چون به خوبی تربیت شده اند.

طاهریان عنوان کرد: خیران، به‌ویژه کسانی که راه تعلیم و تربیت و مدرسه سازی گام برداشته و از اموالشان در راه مدرسه سازی خرج می‌کنند از نگاه قرآن کریم مجاهد هستند.

در پایان این مراسم از خانواده معلم خیر مدرسه ساز کاشمری استاد “علی خانی” با اهدای لوح یادبود قدردانی شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.