×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 25 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، آیت الله سید جعفر سیدان  از اساتید حوزه علمیه مشهد در این مراسم بزرگداشت گفت: آیت‌الله صافی گلپایگانی، متکلمی قوی، آگاه به حقایق اعتقادی، اخلاقی و عملی دین و سنگردار دین و دیانت و مرزبان مکتب اهل بیت(ع) بود.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله صافی شخصی بود که در دانش و عمل و نشر دین بی نظیر و از شخصیت‌های کاملا کم نظیر بود.

وی اظهار داشت: آیت الله صافی در طرفداری از مکتب اهل بیت(ع) راسخ بود و نه تنها در همه جا در طرفداری از تشیع کوشا بود که برای دین خدا دغدغه جدی داشت.

این استاد حوزه علمیه مشهد گفت: مرحوم صافی هر جا مسأله ای رخ می‌داد و جریانی به کار می‌افتاد که با دین و مکتب و تشیع زاویه داشت در ارتباط با نفی آن جدی و کوشا بود.

آیت الله سیدان افزود: بعد از فوت آیت الله صافی، مراجع مهم نجف و قم و مقام معظم رهبری و دیگر مسوولان تسلیت گفتند و اعلام عزا و اجتماع عمومی داشتند و همه اینها بجا و نشانگر عظمت آن مرحوم بود، اما آنچه مهمتر است برخورد آن مرحوم با گروههای انحرافی و بی باکی در مقابله با معاندان بود.

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله صافی گلپایگانی از طرف حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

آیت الله صافی گلپایگانی از شاگردان برجسته آیات عظام بروجردی، حجت، خوانساری و گلپایگانی بود و مدتی نیز در نجف اشرف از محضر آیات عظام محمدکاظم شیرازی و محمدعلی کاظمی بهره برد.

آیت الله صافی گلپایگانی که شیخ المراجع نامیده می‌شد، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم به تدریس و تحقیق و تألیف آثار گوناگون فقهی، کلامی و حدیث پرداخت.

عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و عضویت در شورای نگهبان و دبیری آن با حکم امام خمینی (ره) از جمله فعالیت های سیاسی آیت الله صافی گلپایگانی بود.

از این مرجع تقلید بیش از ۸۰ عنوان کتاب برجا مانده که برخی از آنها جایزه کتاب سال ولایت و کتاب سال مهدویت را به دست آورده‌اند، منتخب الاثر، اوقات الصلوات، بیان الاصول و ثلاث رسائل فقهیه از جمله آثار آیت الله صافی گلپایگانی است.

ایشان از شاگردان برجسته آیت‌الله بروجردی و عضو شورای استفتای وی بود که کتاب منتخب الاثر درباره امام دوازدهم شیعیان را به توصیه استاد خود نوشت.

این مرجع تقلید که در ۳۰ بهمن ماه سال ۱۲۹۷ هجری شمسی در گلپایگان اصفهان دیده به جهان گشوده بود، یازدهم بهمن در ۱۰۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.