×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 25 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ادبی

به گزارش مشهد فرهنگ ، نشست توجیهی کانون های حائز شرایط رواق‌های ۱۲ گانه ستاد فهما صبح امروز سه‌شنبه، ۱۵ تیرماه به صورت مجازی برگزار شد.

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این نشست با اشاره به فرا رسیدن روز دحوالارض و آیه شریفه «وَالْأَرْ‌ضَ بَعْدَ ذَٰلِک دَحَاهَا»، اظهار کرد: مرحوم علامه مجلسی (ره) در بحارالانوار برخی روایات را در این باره آورده و جایگاه متعالی اسلام را نشان می‌دهد که ۱۴۰۰ سال قبل اتفاقات زمین‌شناسی را شرح داده است و ریشه در نگاه علمی این دین و مکتب دارد برخلاف برخی ادیان و مکاتب که با علم و دانش در تضاد هستند.

رئیس ستاد فهما با بیان اینکه اسلام بر توانمندسازی و ارتقای علمی تأکید دارد، گفت: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: دین را بجویید حتی اگر در چین باشد، طبیعتاً منظور از علم، فناوری‌هایی مثل تولید کاغذ بوده است نه علم دین.

وی با اشاره به سه ویژگی خاص سال ۱۴۰۰ بیان کرد: این ویژگی‌ها شامل استقرار دولت جوان و انقلابی که آینده‌ای ویژه و روشنی را برای ما ترسیم می‌کند، تدوین برنامه هفتم توسعه و آغاز افق ۱۴۴۰ با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب است.

ارزانی با اشاره به روند تکاملی فهما ابراز کرد: در سال ۹۸ ظرفیت شناسی و رصد میدانی و احصای وضع موجود و مخاطبان مختلف و برنامه‌ریزی براساس تنوع مخاطبان انجام شد، در سال ۹۹ به سمت شبکه سازی و ثمره بخشی رفتیم که به طراحی سه شبستان و ۱۲ رواق انجامید و نهایتاً موفق به ثبت کانون‌ها شدیم که حدود دو سال فرآیند آن برای ما زمان برد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تأکید کرد: در سال ۱۴۰۰ بر توانمندسازی تأکید داریم چنانکه این مهم مورد تأئید اسلام است لذا مقرر است ۴۰ هزار نفر شامل ۲۰ هزار مدیرمسئول و ۲۰ هزار نفر از اعضا در عرصه‌های تخصصی دوازده گانه آموزش ببینند. امید است بچه‌های مسجد برای استانداردسازی رواق‌ها و شبستان‌ها به ما کمک کنند.

وی خطاب به مدیران کانون‌های حائز شرایط رواق‌های تخصصی بیان کرد: انتقال تجربیات بسیار مهم است شما کانون‌های برتر باید تجربه این توفیقات را به دیگر کانون‌ها هم عرضه کنید. مدیر مسجدی در نگاه ما شهیدان بهشتی، باهنر و رجایی هستند که از جان خویش مایه گذاشتند. ما به مدیرانی از این دست بشدت نیاز داریم.

ارزانی با بیان اینکه در ستاد فهما بنا داریم بر جامعه بانوان مدیر کانون‌ها نیز بیفزاییم، خاطرنشان کرد: در این راستا، طرح ملی «سه شنبه‌های تکریم» امسال به مادران اختصاص می‌یابد و قبل از محرم حسینی کلید می‌خورد.