×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 13 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، علی یارمحمدیان روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی فراکسیون زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی با هیات مدیره انجمن نمایشگاه‌های ایران و انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در مشهد افزود: صنعت نمایشگاهی در دنیا همانند دیگر صنایع درآمدزایی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: مزیت برگزاری نمایشگاه‌ها به‌ جز ایجاد اشتغال، رونق تولید و اقتصاد است و صنعت نمایشگاهی کمک بزرگی به صنعت گردشگری می‌کند و قبل از بحران کرونا پیش بینی شده بود که ۲۱ میلیون گردشگر به دبی سفر خواهند کرد و این ظرفیت‌ها را در ایران هم می‌توانیم داشته باشیم.

رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه جمع شدن صنایع و صنوف مختلف در نمایشگاه‌ها موجب ایجاد خلاقیت‌ها و تبادل اطلاعات می‌شود گفت: چینی‌ها در اکثر نمایشگاه‌های دنیا حضور دارند و همین امر افزایش تولید، صادرات، نقدینگی، اقتصاد و توسعه اقتصادی را برای این کشور به همراه داشته است، برگزاری نمایشگاه‌ها درآمدزایی بسیار برای شرکت‌های هواپیمایی و مراکز اقامتی، تفریحی و گردشگری داشته است.

وی افزود: تولید و فروش با بازاریابی حاصل می‌شود و اگر می‌خواهیم به این مهم اهمیت دهیم باید در گام نخست به بازاریابی خوب در آن صنف و صنعت توجه کنیم، سایت‌ها، برگزارکنندگان، مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان چهار ضلع صنعت نمایشگاهی هستند.

یارمحمدیان با بیان اینکه مشارکت دولت‌ها باید در هر چهار حوزه ذکر شده باشد ادامه داد: در کشورهایی همچون ایران مشارکت فقط در سایت‌ها بوده و در سه حوزه دیگر همکاری ندارند و بالعکس در مواردی دخالت می‌کنند که آسیب‌پذیر بوده و دلخوری فعالان بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی را به همراه داشته است.

وی گفت: هنوز در بسیاری از استان‌ها نمایشگاه برگزار نمی‌شود و از ظرفیت استان‌های مرزی بهره‌وری نشده و بابت بی‌مهری مسوولان به صنعت نمایشگاهی گلایه‌مند هستیم.

رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه هنوز درک لازم برای برگزاری نمایشگاه در کشور وجود ندارد افزود: نمایشگاه فروشگاه نیست، بلکه محلی برای طلاقی تولیدکننده و مصرف‌کننده بوده و نباید به این صنعت کلیدی به عنوان یک صنف جزء نگاه شود.

وی ادامه داد: اگر نمایشگاه‌ها به عنوان صنعت معرفی شوند این مجموعه‌ها نقش خود را در توسعه اقتصادی کشور به بهترین شکل ممکن ایفا خواهند کرد.

مدیرعامل نمایشگاه‌ بین‌المللی مشهد نیز در این نشست گفت: فعالیت‌های نمایشگاهی به ‌دلیل اینکه در خدمت صنایع مختلف هستند به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود.

سعید صیفی افزود: مهمترین آثار صنعت نمایشگاهی در انتقال تبادل، سرمایه‌گذاری و ارتقای کمی و کیفی است و سرمایه‌گذاران سالانه ۱۳۱ میلیون دلار هزینه می‌کنند که نیمی از آن در صنعت نمایشگاهی و نیمی دیگر در صنعت گردشگری هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری و تاثیرپذیری بسیار در حوزه اشتغال و رفع معضل بیکاری دارد.

نایب رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه سالانه ۳۲ هزار نمایشگاه در جهان برگزار می‌شود گفت: در این نمایشگاه‌ها بیش از ۴۵ میلیون غرفه‌دار داریم و ۷۰ درصد نمایشگاه‌ها در کشورهای اروپایی بوده و در جهان بیشترین مخاطب را آلمان دارد.

وی افزود: سالانه نزدیک به ۶ میلیون دلار درآمدزایی در صنعت نمایشگاهی داریم، انجمن‌های مختلف در زمینه نمایشگاه‌ها فعال هستند که شامل ۷۶۸ سازمان از ۶۳ کشور است.