×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سید مرتضی سلیمانی

سید مرتضی سلیمانی  / کمتر کسی است که نداند سوغات مشهد چیست اما اگر پاسختان صرفا نبات و زعفران و یا نخود و… است با شما مخالفم.

🔹اگر نگاهمان به مشهد همچون نگاهمان به اصفهان و یزد و تبریز بود قبول، میتوان چونان گز و قطاب و اریس ، سوغات مشهد را نیز نبات و زعفران دانست.🔹اما اگر باور داریم که مقدم بر سیاحت و یا دقیق تر بگویم ، علت سفر به مشهد الرضا زیارت بارگاه منور رضوی علیه السلام است پس بهتر است سوغات اصلی سفر به مشهد را از جنسی متفاوت بدانیم.

🔹همان سوغاتی که قدیمی ترها حاملش را مشتی می نامیدند و از زائر مشهد توقع رفتاری متفاوت در ساحت های مختلف زندگی داشتند… سوغاتی از جنس نور!

🔹و این تازه اول کلام است که میتوان گفت
اگر سوغات مشهد نور است پس چرا احوال اهل شهر اینجور است !!!

🔹چرا در بسیاری از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی ( طلاق ، اعتیاد ، تکدیگری و…) حائز رتبه های تک رقمی و حتی صدر نشین و نزدیک به صدر است.

🔴مطالبه جدی از من و شما به عنوان همسایه ی آفتاب این است که اگر آینه ای بر بازتاب نورانیت مولا نمیشویم پس ظلمتی بر تاریکی این سرای سراسر نور نگردیم

🔹بگذارید بگویم ؛ قبول! من کاملا میپذیرم که حال این روزهای شهرمان زیبنده همسایگی مولی الموالی نیست اما با متهم کردن آحاد شهروندان و انحصار این تاریکی در اخلاق و زندگی فردی مسئله حل نمیشود.

🔹کما اینکه با انتشار فصلنامه های تخصصی در باب سبک زندگی رضوی توفیقی حاصل نمی گردد.

🔹اگر تشکیل حکومت اسلامی را شرط و ضرورت بلامنازع تحقق احکام و قوانین اسلامی بدانیم که قطعا میدانیم پس باید مسئولیت گسترش و تحقق فرهنگ ناب اسلامی را ( که سبک زندگی رضوی به زیبایی جلوه گر این معناست) بپذیریم.

🔹آستان قدس رضوی ، سازمان تبلغات اسلامی ، حوزه بزرگ خراسان ، ارشاد ، شهرداری و بسیاری از نهاد های ریز و درشت در شرح وظایف خود به این مهم اشاره کرده اند و هریک به طریقی مشغولند.

🔹اما عدم هماهنگی و تقسیم صحیح وظایف نه تنها منجر به هم افزایی نشده که گاها سبب کاهش توان و اثر هم شده است.

🔹باید بدانیم همانطور که تک تک ما در رفتار و زندگی فردی مکلفیم بر رعایت زینت همسایگی، باید با انتخابهایمان و مطالبه گری فردی و جمعی هرچه بیشتر بر تحقق صحیح وظایف مسئولان را یاری رسانیم.

🔹و باید بداند (هرکسی که به انتخاب مردم و یا به انتصاب منتخبین مسئولیتی در شهر آفتاب یافته) مشهد صرفا امکانات رفاهی بیشتر برای رفت و آمد نمیخواهد که علاوه بر آن مشهد احوالی از جنس زیارت میخواهد . احوالی که باید با انتخابها و اعمال نظرها و فعالیتهای شما نخست حال همسایگان آفتاب را متاثر کند و بستر ساز سبک زندگی رضوی گردد تا زائر مولا هرآنچه بیشتر تلألؤ نوری امام مهربانیها را نه تنها بر در و دیوار شهر که بر رفتار و زندگی شهروندان ببیند و خدایی نکرده گرد تکدر بر احوال زیارتش ننشیند.

🔴باشد که این همسایگی دستگیر دنیا و آخرتمان گردد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.