×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 13 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، علی محمد مودب رئیس این موسسه اظهار داشت: در ۱۰ سال اول شهرستان ادب تلاش ما برای شناخت فضا و ارتباطات مختلف با اساتید گرفته شد و مطالعاتی نیز انجام دادیم تا جنس فعالیت‌های ادبی روزگارمان را بشناسیم.

وی با بیان اینکه وقتی شناخت در عرصه فعالیت‌های فرهنگی حاصل شد، سعی کردیم مهم‌ترین شاخصه نگاه‌مان احترام به مولف باشد، عنوان کرد:اینکه مولف همه سرمایه ما در ادبیات است، یعنی انسان توانایی تولید ادبی دارد و خودش اصل ماجرای فعالیت‌های ادبی است.


علی محمد مودب، شاعر و مدیرعامل موسسه شهرستان ادب

مودب با بیان اینکه ما به دنبال انسان‌ها رفتیم، ابراز داشت: آن هم به دنبال انسان‌هایی رفتیم که ویژگی اصلی شان پایبندی به ارزش‌های انقلاب باشد و توانایی کار خلاقه را در ادبیات داشته باشند. با این نگاه بود که دوره‌های آموزشی آفتابگردان‌ها و مدرسه رمان برای استعدادهای جوان کشور در دو حوزه شعر و داستان برپا شدند.

برگزاری ۹ دوره آموزشی شعر جوان انقلاب

این شاعر با تاکید بر این موضوع که بخش دوم فعالیت‌های ما چاپ، انتشار و ترویج آثار در دو حوزه شعر و داستان است به ارائه گزارشی پرداخت و گفت: ۹ دوره آموزشی شعر جوان انقلاب با عنوان اردوهای آفتابگردان‌ها برگزار شد و بیش از ۱۲۰۰ شاعر از تمام نقاط کشور شناسایی شدند. در مجموع، اتفاق آفتابگردان‌ها یکی از مهم‌ترین اتفاقات دهه اخیر کشور در تربیت شاعران است.

مدیرعامل شهرستان ادب گفت: هدف ما گسترش عدالت فرهنگی در همه مناطق از جمله مناطق محروم کشور بود. این کشف استعدادها در حوزه رمان باعث انجام کارهای سنگین و جدی شد که در حوزه داستان، نهادی به نام «مدرسه رمان» تعریف شد و اولین آموزش رسمی‌و نهادی را در این زمینه پایه گذاری کرد که توانست در ۵ دوره با مشارکت بیش از هزار نویسنده داوطلب در مدرسه رمان حدود ۵۰ چهره تازه به عرصه رمان‌نویسی کشور معرفی کند. هر کدام از این ۵۰ تن یکی از ثروت‌های ادبیات داستانی امروز ایران هستند.

برگزاری انجمن ادبی چهارشنبه‌های شهرستان ادب 

وی به تولید حدود ۴۰ رمان اشاره کرد که ۲۰ عنوان از آنها منتشر شده و تعدادی نیز در صف انتشار هستند و افزود: انجمن ادبی چهارشنبه‌های شهرستان ادب که هر هفته با حضور ۶۰ نفر برگزار می‌شود، از دیگر برنامه‌های دهه اول ماست که در دوران کرونا به فضای مجازی منتقل شد. نشست‌های تخصصی نقد، نشست‌های اصل اثر، بوطیقا و … بخشی از فعالیت‌هایی بودند که با همراهی و مشارکت فعالان ادبیات انقلاب در این بازه زمانی رقم خوردند.

هدیه رهبر انقلاب به شهرستان ادب

مودب به جشن ۱۰ سالگی شهرستان ادب که فردا یکشنبه دوم خرداد از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح در مجموعه شهدای سرچشمه برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: در این‌برنامه پیام مقام معظم رهبری برای تولد ۱۰ سالگی شهرستان ادب قرائت می‌شود. این پیام مایه افتخار ماست؛ هرچند می‌دانیم نسبت به کاری که ادبیات و فرهنگ ما نیاز دارد، در آغاز راهیم.

وی همچنین گفت: آثار شهرستان ادب در کشورهایی مثل ترکیه و صربستان در حال ترجمه و پیگیری برای چاپ هستند و امیدواریم دایره فعالیت‌های خارجی خود را بیشتر توسعه بدهیم.

برچسب ها : ,