×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی سیدجواد موسوی امروز در جلسه امضای این تفاهم‌نامه سه‌جانبه با بیان اینکه  با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان و پایگاه میراث‌فرهنگی آسبادهای ایران یک گام رو به جلو در مسیر ثبت‌جهانی آسبادهای ایران برداشته شد، افزود: در حوزه میراث‌فرهنگی کشاورزی و گردشگری کشاورزی بیشتر به ابزارها توجه شده است، باید به فرهنگ و میراث‌کشاورزی توجه بیشتری شود، میراث کشاورزی فرصت توسعه گردشگری استان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: مقدماتی برای بهره‌مندی از این ظرفیت در قالب موزه گندم در شهر نشتیفان خواف فراهم شده است که  گردشگران و علاقه‌مندان را با بخشی از میراث کشاورزی آشنا می‌کند.

وی با اشاره به برخی میراث‌کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: پژوهش، مطالعه، ثبت و استفاده کاربردی از این میراث نیازمند همکاری همه‌جانبه همه دستگاه‌هاست و باید همه دستگاه‌ها کمک کنند تا از این میراث ازرشمند بهره برداری اقتصادی صورت گیرد.

موسوی درباره موضوع این تفاهم‌نامه اظهار کرد: همکاری و مشارکت در زمینه‌های علمی، پژوهشی، مشاوره‌ای و کارآفرینی در حوزه نفوذ آسبادهای به عنوان یک عنصر مهم درحوزه میراث‌کشاورزی و اهمیت پژوهش و معرفی و نقش عملکرد اجتماعی و اقتصادی گذشته آسبادها در منطقه خواف جزو موضوعات این تفاهم نامه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: توجه به موضوع حفاظت کالبدی و ساختاری آسبادها و بهره‌برداری بهینه از این آثار و لزوم ساماندهی و نمایش استاندارد محتویات مرتبط با آسبادها (گندم و جو) به عنوان غلات‌های حیاتی و موثر در معیشت و زندگی مردم در قرون گذشته از دیگر موضوعات این تفاهم نامه است.

موسوی گفت: کمک و مشارکت در تهیه و تکمیل پرونده ثبت آسبادهای ایران در فهرست میراث جهانی در قالب این تفاهم نامه انجام خواهد شد.

شناسایی ۵۰۷ آسباد در ایران

مدیرپایگاه میراث‌فرهنگی آسبادهای ایران هم در این جلسه گفت: تاکنون در ایران ۵۰۷ آسباد در استان‌های خراسان رضوی، خراسان‌ جنوبی، سیستان وبلوچستان، کرمان و یزد شناسایی شده که ۳۲۹ آسباد موجود است.

هم‌چنین محمد رکنی ادامه داد: آسبادهایی که شماره موقت ثبت جهانی دریافت کرده، برای قرارگرفتن در فهرست جهانی باید مقرراتی را رعایت کنند که در این زمینه تلاش‌های مضاعفی در حوزه معاونت میراث‌فرهنگی  صورت گرفت و افرادی که دانشی در این زمینه داشتند به عنوان میراث زنده بشری ثبت ملی شدند.

وی با بیان اینکه هم‌چنین حرفه‌های مرتبط با آسبادها از جمله درودگری و آهنگری را در کنار آسبادها مورد توجه قرار دادیم، تصریح کرد: توجه به بستر شکل‌گیری این آثار تاریخی و جامعه محلی نیز در دستور کار قرار گرفته و به باغات و جوامع محلی توجه ویژه‌ای شده، به عنوان مثال نشتیفان به اکو موزه تبدیل شده است.

مدیرپایگاه میراث‌فرهنگی آسبادهای ایران با اشاره به اجرای برنامه‌های مشترک با متولیان حوزه کودک و نوجوان اظهار کرد: تاکنون تفاهم‌نامه‌هایی با بنیادمسکن، راه وشهرسازی، شرکت برق، هواشناسی، سازمان زمین شناسی، آموزش و پرورش و شهرداری امضا شده است و باید تفاهم‌نامه‌های همکاری با دیگر دستگاه‌های مرتبط نیز به امضا برسد و حفاظت ازاین میراث فرهنگی ارزشمند در قالب برنامه‌ای فرادستگاهی پیگیری و به سرانجام برسد.

وی به تهیه اطلس پراکندگی آسبادهای ایران، پراکندگی گندم و جو و میزان سطح زیر کشت اشاره کرد و گفت: اطلس خراسان رضوی تهیه شده و برای دیگر استان نیز باید تکمیل شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در این جلسه به تاریخچه کشاورزی در جهان، ایران و خراسان اشاره و اظهارکرد:گندم به عنوان مادر غلات با مناطق مختلف استان سازگار شده و برفرهنگ مردم مناطق مختلف استان نیز تاثیرگذار بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.