×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 25 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع ‌‌و معارفه رؤسای سابق و جدید سازمان حج و زیارت که امروز یکشنبه ۲۴ بهمن برگزار شد، با بیان اینکه خدا را شاکریم که در سفره الهی سهمی داریم، گفت: بحث اجرایی حج تمتع نکته مهمی است و‌ما این توفیق بزرگ را باید مغتنم بشماریم.

وی افزود: حج یکی از آرزوهای مسلمانان از زمان فهم آن تا زمان فوت است. خداوند سالیانه به تعداد محدودی از مشتاقان زیارت خانه خدا این توفیق را عنایت می‌کند. اما امیدواریم همه عاشقان به این توفیق دست پیدا کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در طول سال‌های اخیر خدمات زیادی شاهد بودیم و‌ اتفاقات خوبی رقم خورده است، ادامه داد: هر کسی در این سازمان حضور داشته است، به واسطه جو معنوی تلاش کرده تا دستاوردهایی داشته باشد. حتما آقایرشیدیان هم در این دوره ماموریتی اقدامات موثری داشته است. البته به هر حال ویروس کرونا مشکلاتی را برای همه‌ حوزه‌ها همچون زیارت ایجاد کرده و ۲ سال است که توفیق تشرف به زیارت خانه خدا را از ما گرفته است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه ما نماینده ولی فقیه را در امور حج‌ و زیارت ستون اصلی فعالیت‌ها در سازمان حج و زیارت می‌دانیم، گفت: خود را موظف می‌دانیم که در سازمان حج و زیارت این محوریت را در فعالیت‌ها مبنا قرار دهیم. در انتخاب رئیس جدید هم این اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه آقای حسینی برای دوستان انقلابی یک شخصیت انقلابی هستند که ملاحظاتی در معرفی بیشتر ایشان وجود دارد، گفت: سال‌ها آقای حسینی در این فضا فعالیت داشته است و در مراکز مهم کشور منشا فعالیت‌های موثری بوده است ‌‌و به منطقه احاطه دارد. این‌ امور ما را بر آن داشت که مسوولیت سازمان حج و زیارت را به او پیشنهاد دهیم. از آقای نواب هم تشکر می‌کنم که با ما همراهی کردند.

وزیر فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سوابقآقای حسینی نشان می‌دهد با توکل به خداوند متعال و استعانت از امدادهای غیبی و‌ توسل به ائمه اطهار علیهم‌السلام این کار بزرگ را به خوبی انجام خواهند داد، تصریح کرد: ما با اشراف نماینده رهبری در حوزه حج فعالیت گسترده‌ای باید در دستور کار قرار دهیم. سال‌هاست که شورای عالی حج جلسه تشکیل نداده است که رییس جمهور به من تذکر دادند که این جلسه را برای تبیین سیاست‌های کاری برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه موضوع زیارت عتبات عالیات بحث‌ مهم‌ ماست و امروز مشکلاتی در این بخش داریم که آقای حسینی باید ساماندهی آن را به سرعت در دستور کار قرار دهند، گفت: در مساله اربعین هم از سال ۹۳ ستادی تشکیل شد و مذاکراتی با وزیر کشور داشتم که این کار بهتر از گذشته برگزار شود. امیدواریم سازمان حج و زیارت نقش محوری را داشته باشد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه آقای رشیدیان سفر به سوریه را برقرار کرده است، اما امروز هزینه‌های بالا مشکلی است در حوزه زیارت که باید این معضل برطرف شود، ادامه داد: نباید مشکل مالی موجب‌ دوری از زیارت شود. زیارت فضای معنوی جامعه و تقرب به خداوند را زنده نگه می‌دارد. در ایام اربعین در محافل عمومی ‌و خصوصی سوالات ابهام‌آمیزی داشتیم و اشکالات زیادی بود که هزینه آن هم جای سوال بود. بر همین اساس لازم است سازمان حج و زیارت  وارد بحث شود و‌پیشنهاد اجرایی داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه باید زیارت عتبات ‌و سوریه تسهیل شود، ادامه داد: در زمینه حج تمتع هم با گسترش سویه جدید کرونا وضعیت منطقه مناسب نیست و‌ نمی‌توان پیش‌بینی دقیق درباره حج داشته باشیم. به عقیده بنده اگر اعزام زائر هم صورت گیرد با تعداد اندک خواهد بود. با این‌ وجود، اگر هر کاری لازم است تا موضوع به صورت باشکوه اتفاق بیفتد ما در خدمت آقای حسینی ‌‌و مجموعه بعثه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در بحث عمره باید تلاش کنیم تا با حفظ عزت و افتخار کشور این سفر برقرار شود، گفت: بحث‌های شرعی در سفر حج وجود دارد که باید به آن پرداخت. کارگروه زیارت با حضور رئیس جمهور در مشهد تشکیل و مقرر شد ‌‌برای سازمان حج و زیارت نسبت روشنی تعریف شود تا هم‌افزایی مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه آقایحسینی برای ارتقای فعالیت‌ها در حال بررسی است و حفظ تجارب در دستور کار ریاست سازمان است، ادامه داد: هر سازمانی نیاز به تغییر و‌تحول دارد که امیدواریم این تحولات با شفاف‌سازی در فعالیت‌ها در بهبود عملکرد موثر باشد.

وی با بیان اینکه امیدواریم روزهای بهتر و‌ مناسب‌تری برای فعالیت این سازمان شاهد باشیم،‌ گفت: برایآقای حسینی مجدد توصیه جدی دارم که با محوریتآقای نواب کار مهم سازمان حج و زیارت را جلو‌ ببرد. بنده و همینطور رئیس جمهور با افتخار در این عرصه در کنار سازمان حج و زیارت هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از آقای رشیدیان هم در موقعیت‌های‌مختلف فعال بوده و حتی تا زمانی که حکم اقای حسینی رسانه‌ای شد، پای کار بودند، تشکر می‌کنم و از او‌ می‌خواهیم‌که این همفکری را برای ارتقا فعالیت‌های زیارت ادامه دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.