×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Friday, 18 June , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
احتمال لغو اجرای تئاترهای خراسان رضوی تا پایان امسال

به گزارش مشهدفرهنگ،آرش خیرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: شرایط تئاتر استان و مشهد در حال حاضر بسیار افتضاح است؛ پروتکل قبلی تهیه شده برای اجرای تئاتر شرایط بسیار سختی داشت و عملا اجرا را غیرممکن می‌کرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی بیان کرد: داستان این است که اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تناسبی با باز کردن سالن‌ها با محدودیت‌هایی که در سالن داریم ندارد.

خیرآبادی افزود: تعداد اجراهای در نوبت بسیار زیاد است و این اجراها نمی‌توانند در چند نوبت اجرا شوند زیرا کسی صبح که برای تماشای تئاتر نمی‌رود؛ سالن‌های ما و صندلی‌های ما محدود است و وقتی قرار باشد فاصله‌گذاری اجتماعی نیز رعایت شود عملا شرایط غیرقابل تحقق است.

وی تصریح کرد: تنها راه در شرایط فعلی این است که دولت و ارگان‌های متولی از گروه‌های تئاتری حمایت مالی کند و اجراها نیز با پروتکل‌ها جلو برود اما مابه‌التفاوت صندلی‌های خالی از سوی ارگان‌های متولی به عنوان پول بلیت پرداخت شود تا حمایتی از اجراها صورت گرفته و تئاتر نیز لنگان لنگان جلو برود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی گفت: دولت توان حمایت ندارد و تئاتر نیز قابلیت اجرا ندارد؛ چه پیشنهادی می‌توان داد؟ تئاتر آنلاین یک بستر و زیرساخت مناسب نیاز دارد. لغو کردن تئاتر نیز بریدن سر تئاتر است و اجرای آن نیز خطر دارد و تنها راه موجود نیز حمایت است که دولت هم پول ندارد و تئاتر در این زمینه قربانی شده است.

خیرآبادی با اشاره به برآورد خسارت تئاتر استان در این مدت گفت: برآوردی در این زمینه صرفا در مورد سالن‌های خصوصی تئاتر صورت گرفت و برای تهران ارسال شده است.

وی بیان کرد: جمع میزان خسارت‌ها در این زمینه برآورد نشده است اما اعداد و ارقامی از سوی معاون هنری ارشاد خراسان رضوی اعلام شده که آن هم مختص سالن‌های خصوصی است؛ این رقم قطعا قابل توجه و بالا است و از توان دولت برای پرداخت خارج است.

خیرآبادی افزود: ۲۹ اجرا از ابتدای شیوع کرونا در استان لغو شده است و در نوبت اجرا است و در این مدت هیچ تئاتری روی صحنه نرفته است.

وی در مورد برآورد خود از زمان اجرای تئاترها بیان کرد: صحبتی بود که بعد از عید فطر دوباره تئاترها اجرا شود اما شرایط فعلی این امکان را نمی‌دهد و سپس عنوان کردند آخر خرداد ماه و وعده بعدی نیز آخر تابستان است.

خیرآبادی بیان کرد: با توجه به صحبت‌هایی که در مورد احتمال شیوع موج دوم کرونا در فصل پائیز وجود دارد بنظر می‌رسد تئاتر تا پایان امسال تعطیل باشد و وضعیت بسیار در این زمینه بد است.

منبع خبر : تسنیم