×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 18 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، طرح ساماندهی بیش از دو میلیون برگ سند از اسناد مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

یکی از مهم‌ترین و معتبرترین اسناد در حوزه تاریخ پارلمان، اسناد موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی است. این اسناد شامل اسناد ادوار دوم تا بیست و چهارم مجلس شورای ملی، هفت دوره مجلس سنا و اسناد ادوار مجلس شورای اسلامی است. متأسفانه اسناد دوره اول مجلس شورای ملی به دلیلبه توپ بستن مجلس به دستور محمدعلی شاه از بین رفته است.

این مجموعه اسناد که در سال‌های گذشته توسط مجلس شورای اسلامی به کتابخانه واگذار شده، شامل اسناد کارپردازی مجلس، اسناد حسابداری، اسناد کارگزینی، دفاتر ثبت، مکاتبات داخلی مجلس، نامه‌های مهم ارسالی از شخصیت‌های سیاسی کشورهای مختلف به رؤسای وقت مجلس شورای اسلامی و اسناد انتخابات شوراها است.

علی اکبر زارع بیدکی، مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس، در مورد طرح ساماندهی این اسناد ارزشمند گفت: متأسفانه به دلیل کمبود فضا، این اسناد در سال‌های گذشته، خارج از استانداردهای لازم در انبار و مکانی دور از کتابخانه نگهداری شده‌اند. این مجموعه مربوط به دهه ۶۰ تا ۹۰، دوره‌های اول تا هشتم مجلس شورای اسلامی بوده و ساماندهی اولیه و تفکیک این منابع توسط کارشناسان خبره فراهم‌آوری و سازماندهی منابع، از اواخر مهرماه آغاز شده است.

مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس افزود: در بین این منابع، مجموعه طرح‌ها و لوایح کمیسیون‌های مختلف مجلس و همچنین بولتن‌ها و آمارنامه‌های بسیار مهم سازمان‌های دولتی و خصوصی دیده می‌شود. این منابع جهت تکمیل بخش گزارشات کتابخانه، بسیار مهم و ارزشمند هستند.

وی اشاره کرد: هم‌زمان با ساماندهی این مجموعه عظیم، ادامه ساماندهی اسناد کمیسیون اصل نودمربوط به دوره‌های سوم تا ششم مجلس شورای اسلامی در حال انجام است. تاکنون ساماندهی و برگ شماری بیش از ۱۲ هزار جلد پرونده از این مجموعه به اتمام رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۰، کار مجموعه اسناد اصل نود به پایان برسد. این اسناد شامل عرایض و شکواییه‌های مردمی بوده و نامه‌هایی است که در آن مردم از شهرهای مختلف و طبقات مختلف جامعه، مطالبات و مشکلات خود را مطرح نموده‌اند. این نوع منابع دست اول به دلیل آنکه از متن توده‌های مردم و مناطق مختلف کشور برخاسته، مشتمل بر اطلاعات بی نظیر و منحصر به فردی است که می‌تواند جزء برترین اسناد جهت استفاده پژوهشگران باشد.

این مسئول توضیح داد:  در سال گذشته نیز ۵۵ هزار جلد پرونده از مجموعه اسناد مذکور مربوط به دوره‌های سوم تا هفتم قانونگذاری برگ‌شماری و ساماندهی شده و به مخازن مربوطه ارسال شده است.

زارع بیدکی در مورد اسکن این اسناد مهم نیز گفت: دیجیتال‌سازی و اسکن منابع اسناد مجلس شورای ملی و مجلس شورای اسلامی با سرعت در حال اجرا است. با اسکن بیش از ۹۰۰ هزار برگ سند در سال جاری، اسکن این منابع به بیش از دو میلیون و یکصد هزار برگ رسیده است. پیش‌بینی می‌شود در صورت تأمین بودجه، اسکن اسناد مجلس شورای ملی تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.