مدیریت فرهنگی

مهندسی فرهنگی در کلام مقام معظم رهبری

مهندسی فرهنگی در کلام مقام معظم رهبری

آنچه از مهندسي فرهنگي، در كلام مقام معظم رهبري مد ظله العالي به چشم مي خورد، در واقع پرداختن به اين امر است كه؛

«حقيقت فرهنگي و عنصر فرهنگي چگونه و با چه كيفيتي بايد باشد.به كدام سمت بايد برود. فرهنگ مطلوب كدامست؟ وكجاهايش ايراد دارد، فرهنگ موجود كدامست؟

يعني مشخص كنيم كه فرهنگ ملي، فرهنگ عمومي و حركت عظيم درون زا و صيرورت بخش و كيفيت بخش كه اسمش فرهنگ است و در درون انسان ها و جامعه بوجود مي آيد ، چگونه بايد باشد ؛ اشكالات و نواقص اش چيست و چگونه بايد رفع شود؛كندي ها و معارضاتش كجاست ؟ مجموعه اي لازم است كه اينها را تصوير كند و بعد مثل دست محافظي هواي اين فرهنگ را داشته باشد . نمي گويم به طور كامل كنترل كند ، چون كنترل فرهنگ به صورت كامل نه ممكن است ، نه جايز ؛ اصلاً رشد فرهنگي با ابتكار و آزادگي و آزادي و ميدان دادن به اراده هاست. در اين ترديدي نيست، منتها هواي كار را بايد داشت.
مهندسي فرهنگي اين است كه با رويكرد سيستمي اجزاء فرهنگ اعم از فرهنگ ملي ، فرهنگ عمومي ، فرهنگ تخصصي ، فرهنگ سازماني ، در مجموعه ي فرهنگ جانمايي شده و روابط آنها بخوبي تنظيم شود .
مهندسي فرهنگ بدين مفهوم است كه با يك بصيرت و يك فكر كلان و نگاه برتر و بالاتر، همه جريانهاي فرهنگي داخل و خارج كشور ديده شده و مشخص شود كه عناصر فرهنگي با چه كيفيتي بايد باشند و حقيقت فرهنگ بايد به كدام سمت برود. از سوي ديگر بايد حركت فرهنگ به سمت مطلوب، هدايت و مراقبت شود.  هدايت و مراقبت حركت فرهنگ به سمت مطلوب با مهندسي فرهنگي كشور انجام مي پذيرد .
مهندسي فرهنگ وظيفه و مأموريتي است كه از عمق و پيچيدگي بالايي در حوزه مديريت راهبردي كشور برخوردار است. لازمه انجام چنين وظيفه‌اي بهره‌گيري از نتايج تلاشهاي علمي و پژوهشي و مطالعاتي در موضوع فرهنگ و توسعه فرهنگي و در اختيار داشتن اطلاعات استراتژيك فرهنگي با رصد مستمر فرهنگي كشور و جهان مي‌باشد

فرهنگ ما بايد در توليد صنعتي ما اثر بگذارد؛ ما چه چيزي توليد مي‌كنيم؟ براي چه توليد كنيم؟ دستگاه قضايي ما، اداره زندان، كيفيت زندان همه‌اش با فرهنگ ارتباط دارد و بايد تحت تأثير آن باشد. » ( ۸/۱۰/۱۳۸۳)

«وقتي ما مي‌خواهيم ساختمان بسازيم و شهرسازي كنيم در واقع با اين كار داريم فرهنگي را ترويج مي‌كنيم، يا توليد مي‌كنيم، يا اشاعه مي‌دهيم، وقتي توليد اقتصادي هم مي‌كنيم در واقع داريم از اين طريق فرهنگي را توليد مي‌كنيم… اگر در سياست خارجي مذاكره مي‌كنيم و تصميمي مي‌گيريم عيناً همين معنا وجود دارد.»                       ( ۲۶/۹/۱۳۸۱)

تنظیم: سیده الهام تقوی

مسوولیت مطالب برعهده نویسنده مطلب می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.