×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، اختتامیه نخستین دوره‌ دوسالانه‌ «کتاب عاشورا» ویژه‌ شناسایی برترین آثار عاشورایی منتشرشده در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، صبح امروز پنجشنبه ۲۲ مهرماه در خانه شعر و ادبیات تهران برگزار شد.

هدف برگزاری جایزه «کتاب عاشورا»

«دوسالانه‌ کتاب عاشورا» جایزه‌ای غیردولتی است که در قالب رویدادی فرهنگی هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. اهداف این جایزه شامل؛ شناسایی کتاب‌های برتر معاصر در حوزه‌ عاشورا و معرفی آن‌ها به افکار عمومی، شناسایی، تشویق و حمایت از پدیدآورندگان کتاب‌های عاشورایی، کمک به ارتقای کیفی و غنای علمی کتاب‌های‌ عاشورایی، تقویت روحیه و انگیزه‌ تحقیق و پژوهش در حوزه‌ عاشورا، گسترش فرهنگ نگارش و تولید کتاب با معیارها و استانداردهای علمی در حوزه‌ عاشورا و شناسایی نیازها، کاستی‌ها و خلأها در حوزه‌ کتاب عاشوراست.

موضوعات آثاری که بررسی می‌شوند

کتاب‌هایی در این جایزه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که در موضوعات، امام‌ حسین (ع)، خانواده و یاران آن حضرت، ‌تاریخ و تحلیل واقعه‌ عاشورا، ادبیات و هنر عاشورایی و فرهنگ و آیین‌های عزاداری توسط نویسندگان، پژوهشگران و محققان، فضلا و علمای حوزوی و دانشگاهی داخل و خارج کشور، در قالب «کتاب» نگارش یافته و در بازه‌ دوساله با مجوز رسمیوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران منتشر شده باشند. از نظر زبان نگارش کتاب، محدودیتی وجود ندارد.

آثار در ۱۹ رشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرند

گروه‌های داوری دوسالانه‌ی کتاب عاشورا شامل؛ گروه ادبیات، گروه فرهنگ و تاریخ، گروه هنر، گروه کودک و نوجوان و گروه ترجمه است. در این جایزه‌، آثار در ۱۹ رشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که شامل، مقتل، تصحیح، پژوهش تاریخی،‌ پژوهش فرهنگی، پژوهش اجتماعی، شعر، شعر هیأت، ادبیات نمایشی، ادبیات داستانی، ناداستان، پژوهش ادبی، کتاب عکس، تاب خوشنویسی، کتاب تجسمی، پژوهش هنری، شعر کودک و نوجوان، داستان کودک و نوجوان، ترجمه به فارسی و ترجمه از فارسی است. در هر دوره، بنابه نظر شورای سیاستگذاری از یک تا سه نفر از چهر‌ه‌های برتر در حوزه‌ تولید و نشر کتاب عاشورا در بخش جانبی قدردانی می‌شود. معیار انتخاب این چهره‌های برتر، جایگاه علمی، تمحض موضوعی، اثرگذاری و اهتمام مستمر به امر تولید و نشر کتاب‌های عاشورایی است.

۱۹۵ عنوان کتاب بررسی شد

دوره‌ نخست دوسالانه‌ کتاب عاشورا در سال ۱۴۰۰ و با هدف ارزیابی مجموعه کتاب‌های عاشورایی منتشر شده در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ برگزار شد. در رصد این آثار، جمعاً ۱۹۵ عنوان کتاب در رشته‌های مختلف شناسایی و گردآوری شد. در سه رشته‌ ترجمه از فارسی، کتاب خوشنویسی و کتاب تجسمی هیچ اثر منتشرشده‌ای در بازه‌ مذکور شناسایی نشد. مجموعه‌ این آثار در گروه‌های پنج‌گانه توسط هیأت داوران مورد ارزیابی قرار گرفت و نهایتاً ۲۳ اثر به مرحله‌ نهایی راه یافته و به‌عنوان نامزد معرفی شدند. آثار خود هیأت داوران، از گردونه‌ داوری حذف شده بودند. در جمع‌بندی نهایی از بین نامزدها، ۱۳ اثر حائز عنوان برگزیده و ۳ اثر نیز شایسته‌ تقدیر شناخته شدند. هیأت داوران در رشته‌های مقتل، پژوهش ادبی، کتاب عکس، شعر کودک و نوجوان و داستان کودک و نوجوان هیچ اثری را شایسته‌ انتخاب ندانستند.

تجلیل از سه چهره‌ شاخص حوزه‌ فرهنگ مکتوب عاشورا

همچنین در بخش جنبی این دوره، از سه چهره‌ شاخص حوزه‌ فرهنگ مکتوب عاشورا شامل مرحوم حجت‌الاسلام مهدی پیشوایی (محقق تاریخ اسلام و عاشورا و سرپرست نویسندگان «مقتل جامع سیدالشهدا»)، مرحوم دکتر رحیم نیکبخت (پژوهشگر تاریخ و ادبیات عاشورایی و دبیر مجموعه کتاب‌های میراث نوحه و مرثیه به زبان‌های فارسی و ترکی) و دکتر حسین متقی (مؤسس کتابخانه‌ی تخصصی امام‌حسین) تجلیل شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.