×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، مذاکرت هسته‌ای ایران و پنج‌ به‌ اضافه یک در ۱۴ جولای ۲۰۱۵ به ایستگاه پایانی خود رسید؛ ایستگاهی که برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) نام گرفت. این توافق موافقان و مخالفان بسیاری داشت که از زمان مذاکرات تاکنون، بحث‌های زیادی درباره آن کرده‌اند.

یکی از مهم‌ترین و مفصل‌ترین بحث‌هایی که درباره برجام شد، مباحثات انجام‌ شده در «کمیسیون برجام» بود که پیش از تصویب آن، در مجلس شورای اسلامیشکل گرفت و موافقان و مخالفان و منعقدکنندگان برجام در آن به بحث نشستند.

کتاب «کمیسیون برجام» شرح مذاکرات و مباحثات انجام‌شده در آن کمیسیون، بدون هیچ تحلیل و توضیح اضافه‌ای است. از این منظر، یک کتاب سندیبه‌شمار می‌رود و می‌تواند محل رجوع پژوهشگران و مورخان قرار بگیرد.

در کتاب «کمیسیون برجام» به آنچه که در کمیسیون برجام از ابتدای آغاز به فعالیت گذشته است، هریک از طرفین در طول مذاکرات چه صحبت‌هایی کرده و چه موضوعاتی را پیش کشیده است، بین منعقدان برجام چه حرف‌ها و بحث‌هایی ردوبدل شده و طرفین چه تعهداتی داده و تا چه اندازه به انجام این تعهدات و عملی کردن آن وفادار مانده است، بدون سوگیری و تحلیل جانبدارانه در کتاب کمیسیون برجام آورده شده‌اند.

«کمیسیون برجام» با روایت آنچه در طول مذاکرات از ابتدای مسیر تا انتهای آن رخ داده است، سند تاریخی ارزشمندی از برهه‌ای مهم در تاریخ معاصر ایران است که گردآوری اسناد و انجام پژوهش‌های آن به همت مرتضی احمدی صورت گرفته و انتشارات امیرکبیر آن رادر ۴۹۲ صفحه و به قیمت ۱۰۴ هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.