×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ،به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی محمد طاهریان‌مقدم اظهار کرد: هنگام بهسازی مسجد روستای چشمه گیلاس یک سنگ قبر قدیمی از پی دیوار کشف شد.

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چناران درباره ابعاد سنگ‌ قبر گفت: این سنگ نوشته یک و نیم متر طول و ۲۵ سانتیمتر عرض دارد و به شکل صندوقچه‌ای است که به احتمال زیاد مربوط به دوره صفوی یا تیموری است.

وی ادامه داد: کتیبه این سنگ قبر در اثر گذشت زمان دچار فرسایش شده است و نوشته و قدمت آن از سوی کارشناسان در حال بررسی است.

طاهریان مقدم با بیان اینکه سال گذشته نیز در روستاهای سیدآباد و دولت‌آباد شهرستان چناران سنگ قبرهای قدیمی کشف شد، گفت: بیش از ۴۰ سنگ قبر تاریخی در شهرستان چناران شناسایی شده که می‌تواند به ایجاد موزه تخصصی سنگ قبر کمک کند.

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چناران افزود: دستگاه‌های مربوطه ازجمله شهرداری برای ایجاد این موزه، می‌توانند نقش به سزایی داشته باشند.

گفتنی است؛ شهرستان چناران دارای ۱۲۰ اثر تاریخی، طبیعی، ناملموس، تپه و محوطه شناسایی‌شده است که ۲۲ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.