×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 13 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، افشین تحفه گر افزود: بر اساس مصوبه صدوسی و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، پنج اولویت فرهنگی استان شامل سبک زندگی ایرانی و اسلامی، زیارت و فرهنگ میزبانی و مجاوری، توانمندسازی فرهنگی اجتماعی حاشیه نشینان، ساماندهی فعالیت‌های نوین فرهنگی هنری همچون فضای مجازی، سواد رسانه با تاکید بر تولید محتوا و مدیریت یکپارچه فرهنگی با تاکید بر اقتصاد فرهنگ و هنر مشخص شده است.

وی با اشاره به اولویت‌های فرهنگی استان گفت: این موارد مجموعه‌ای از مسائل است که در چهارچوب ارزشی نظام جمهوری اسلامی ایران و با توجه به ویژگی‌­ها و اقتضائات استان مساله تلقی می­‌شود و چاره ­اندیشی برای آن‌ها از اولویت­ برخوردار است و در عین‌ حال، می ­توان با استفاده از یک یا چند اقدام ملی آن‌ها را حل کرده و یا کاهش داد.

سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی ادامه داد: برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی نیز، که اصلی ‏ترین سند بالادستی نظام در عرصه فرهنگ است و بر اساس اصول و ارزش‌های اسلام ناب محمدی (ص)، آرمان‌های انقلاب اسلامی، رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و اسناد فرادستی نظیر سیاست‌های کلی نظام و سند چشم‌انداز کشور طراحی و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده، تدوین و مصوب شده است،

تحفه گر گفت: بر اساس برش استانی، درصدد تهیه برنامۀ عملیاتی و اجرایی این نقشه در سطح استان هستیم که طبق ساختار و فرایند مذکور در آیین‌نامه تدوین و اجرای برش‌های استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوب ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در ۲۲۳ اسفند ۱۳۹۹، از ترجمه و تفسیر «اقدامات ملی قابل‌پیگیری و اجرای نقشه در استان» به برنامه – فعالیت‏ها، با توجه به اسناد، اقتضائات، ظرفیت‌ها و مسائل استان، تهیه و اجرا می ­شود.

وی به نشست تجمیعی برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: ترویج فرهنگ مجاورت و سبک زندگی رضوی باید در صدر برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور قرار گیرد.

سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی گفت: گرچه این مسائل با نگاه سیاستگذاری فرهنگی به تفکیک آورده شده است ولی زمانی که از سبک زندگی، آن هم به نام متبرک رضوی سخن می گوییم، باید با چنان جامعیتی مواجه باشد که برنامه‌ها و اقدامات مترتب بر تمامی ابعاد فرهنگی، در واقع گامی در مسیر نیل به این هدف والا باشد.

تحفه گر ادامه داد: برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور با هم افزایی دستگاه های اجرایی، پژوهندگان دانشگاهی و صاحبنظران فرهنگی تدوین شده و مراحل پایانی خود را می گذراند.

وی ابراز امیدواری کرد که اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی کشور، همانگونه که از نام آن برمی آید، با خرد و همت جمعی، به آرمان های خوب طراحی شده آن بینجامد.

برچسب ها : ,