×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Sunday, 17 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
مادران  ، ضامن ایمنی شهر

زهره مهدویان فر – کارشناس امور شهری

شهروندی(Citizenship) واژه‌ای مانوس با جوامع پیشرفته و مدرنیته که بیانگر پیشرفت‌های جوامع در بنیان‌های فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی شهروندان در جوامع می باشد. آموزش شهروندی به مجموعه آموزش‌هایی اطلاق می‌شود که موجب رشد و پرورش هویت جمعی، اعتماد به نفس و شکوفایی استعدادها از طریق آموزش‌های شهروندی در بهبود عملکرد زندگی فردی و اجتماعی است.

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در گذشته به عنوان نهادی خدماتی شناخته می شد؛ اما امروز شاهد گام‌های موثری در جهت اعتلای آموزش‌های شهروندی در حوزه آتش داوطلبیم که در دو زمینه ایمنی و پیشگیری می باشد. آتش‌نشان داوطلب در واقع در راستای آموزش‌های شهروندی به عموم اقشار جامعه که علاقه‌مند به آموزش و یادگیری در حوزه ایمنی و پیشگیری از حوادث است. یکی از اقشار آسیب‌پذیر و در معرض خطر مادران هستند.

اهمیت و حساسیت آموزش‌های کاربردی و عملی آتش‌نشان داوطلب برای مادران امری ضروری است، چرا که آنان هر لحظه چه در محیط کاری و زندگی با انواع حوادث جانی و مالی خطرناک روبه‌رو هستند از جمله آتش سوزی، سوختگی، برق گرفتگی و حوادث مربوط به مواد شیمیایی نقش بی‌بدیل مادران در کاهش آسیب‌های انسانی و مالی مشهود بوده؛ در شرایط بحران و لحظات اولیه حوادث بهترین عملکرد و مهارت می تواند از یک حادثه و فاجعه جلوگیری نماید.

مهمترین عاملی که می‌توان گفت مادران ضامن ایمنی یک شهر و جامعه محسوب می گردند اشاره به چند نقشی بودن آنان در خانواده و اجتماع است که می توانند بهترین الگو و معلم برای انتقال مفاهیم و مهارت های ایمنی به کودکان در قالب‌هایی چون بازی، شعر و داستان هستند که عملیاتی و پایدارتر در مواجهه با خطرات و حوادث خواهد داشت. آموزش‌های عملی و تئوری که در سطح توجیهی و مقدماتی در زمینه‌های ایمنی در منزل و کمک‌های اولیه و کار عملی با خاموش کننده‌های دستی و مانور ایجاد آمادگی و عملکرد خوبی را در جهت پیشگیری و مقابله اولیه با حوادث را در فراگیران ایجاد می‌نماید.

شایسته است آموزش‌وپرورش و شهرداری در جهت گسترش و نهادینه نمودن این آموزشها را در اولویت فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی خود قرار دهند چرا که مدارس و فرهنگسراها به لحاظ موقعیت اجتماعی و فرهنگی به عنوان پایگاهی در جهت جذب و آموزش فراگیران داشته و می‌توان به عنوان یک پایگاه دائمی جهت آموزش‌های فرهنگ شهروندی و آتش نشانی از این پتانسیل بالقوه حداکثر استفاده را نمود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.