×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 13 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، سید محمدرضا فاضل هاشمی اظهار کرد: مجموعۀ ارزشمندی از نسخه‌های خطی، چاپ سنگی و چاپی نفیس از حضرت جوادالأئمه(ع) شامل احادیث و روایات، ادعیه و زیارات، حرز حضرت و مانند آن در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

مسؤول مخازن نسخ خطی و چاپ سنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی با بیان اینکه حرز حضرت جوادالأئمه(ع) بیشتر در قالب نسخه‌های ارزشمند به‌صورت طومارهایی از جنس پوست کتابت شده که در گنجینۀ کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی موجود است، به نسخۀ ارزشمندی از حرز حضرت اشاره و بیان کرد: این نسخه، در قطع طوماری به طول ۶ متر و ۹۷ سانتی‌متر و عرض ۷ سانتی‌متر بر روی پوست دل آهو به شیوۀ ظریف و هنرمندانه‌ای کتابت شده و قدمت آن به قرن دوازدهم قمری برمی‌گردد که در سال ۱۳۷۳ خورشیدی به‌دست «عباس شیخی نارانی» وقف آستان مقدس رضوی شده است.

وی بابیان اینکه این نسخه بر روی یک طرف پوست بسیار ظریف و شفافی کتابت شده و رنگ‌ها از طرف دیگر آن مشهود است، افزود: از مهم‌ترین امتیازات این حرز آن است که کل قرآن بر روی آن به خط خوانا و زیبا کتابت شده و حرز حضرت با شیوۀ نگارش خاص با استفاده از دو رنگ سیاهی و سرخی در دل متن قرآن طراحی شده و مشاهده می‌شود.

فاضل هاشمی ادامه داد: این نسخۀ طوماری ارزشمند، دارای سرلوحِ ظریفِ زرپوشِ زرینی به‌صورت یک کتیبه در آغاز حرز است که داخل آن، جملۀ «هذا حرز حضرت جواد علیه‌السلام» با خط ثلث به شنجرف به چشم می‌خورد.

مسؤول مخازن نسخ خطی و چاپ سنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی به دیگر ویژگی‌های این نسخۀ نفیس اشاره و اضافه کرد: رنگی‌نویسیِ آن، با سیاهی و سرخی و دارای جدول‌بندی مضاعف با طلا و لاجورد و اسامی سوره‌های قرآن به لاجورد در زمینۀ زر درج و با رنگ طلایی چشم‌نوازی برجسته شده است.

وی به نسخۀ ارزشمندی از «فتحیه» که شرح خطبۀ نکاحیۀ حضرت جوادالأئمه(ع) است اشاره و خاطرنشان کرد: این نسخۀ ارزشمند، در ۱۸ ورق به خط نسخ ۲۴ سطری به‌دست میرزای قمی در قرن سیزدهم قمری به زبان فارسی کتابت شده و اهدایی مقام معظم رهبری در خرداد ۷۳ است.

فاضل هاشمی از نسخه‌هایی یاد کرد که بخشی از آن به حضرت جواد(ع) اختصاص یافته است و یادآور شد: بخش‌هایی از «ناسخ‌التواریخ» و «بحارالأنوار» علامه مجلسی مربوط به سخنان، شرح حال و احادیث امام جواد(ع) است و نیز نسخه‌ای از ترجمۀ زیارت جامعه با ترجمۀ «محمدکاظم مشهدی» به کتابت قرن دوازدهم که بخشی از دعاهای حضرت در آن موجود است، در کتابخانه نگهداری می‌شود.

منبع خبر : فارس