×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ادبی

به گزارش مشهد فردا ، مهندس محمد کاظم ملازم‌الحسینی، رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص اظهار کرد: با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی به ویژه نیاز کشور به صرفه‌جویی در مصرف برق و همچنین در راستای اجرای امریه و تاکید تولیت آستان قدس رضوی، علاوه بر همراهی با مصوبات دولت نسبت به کاهش ساعت کاری کارکنان آستان قدس رضوی، سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر نیز اقدماتی را در دستور کار خود قرار داده است.

مهندس محمد کاظم ملازم‌الحسینی افزود: این سازمان در چند مرحله دستورالعمل‌هایی مبنی بر صرفه‌جویی انرژی را به کارکنان و خادمان حرم مطهر ابلاغ کرده است، همچنین با آموزش مستقیم به آن‌ها، گام‎های موثری در این راستا برداشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن، اقدامات علمی و عملی مختلفی نظیر تنظیم دمای فضاها در حد ۲۶- ۲۵ درجه سانتی‌گراد و به تبع آن کاهش تعداد دستگاه‌های فعال سرمایشی، خاموش کردن نورهای تزئینی و بخشی از روشنایی قابل حذف در فضاهای مختلف حرم مطهر، جایگزینی لامپ‌های فلورسنت و کم مصرف قدیمی با نوع فوق کم مصرف(LED)، خاموش کردن روشنایی و پمپ آب نماها و… از دیگر  اقدامات در راستای صرفه‌جویی مصرف برق است.

تامین بخشی از برق حرم با دیزل ژنراتورها
رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی ادامه داد: با توجه به گستردگی و تنوع تاسیسات و زیرساخت‌های موجود در اماکن متبرکه، این سازمان از سال‌های قبل نیز نسبت به برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از سیستم مدیریت و کنترل هوشمند تاسیسات اقدام و به صورت وسیع از این سیستم بهره برده که در برنامه‌ریزی و کنترل مصرف انرژی تاثیر به سزایی داشته است.

ملازم‌الحسینی عنوان کرد: با توجه به هماهنگی انجام شده با شرکت برق و در راستای همکاری و همراهی با این شرکت، آستان قدس رضوی بخشی از برق مورد نیاز حرم مطهر را با بهره‌گیری از دیزل ژنراتورها تولید کرده که نقش به سزایی در صرفه‎جویی مصرف برق و کمک به شبکه برق‌رسانی به ویژه در ساعات اوج مصرف شهر مشهد داشته است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، وی خاطرنشان کرد: با وجود گسترش قابل توجه فضاها و افزایش تجهیزات مانند هواساز، آسانسور، پله‌برقی، روشنایی و غیره در حرم مطهر رضوی، اما با اقدامات انجام شده توسط سازمان فنی و نگهداری حرم، حدود ۲۹درصد صرفه‌جویی در مصرف برق نسبت به میانگین زمان مشابه در سال‌های گذشته محقق شده است؛ همچنین در زمینه مصرف آب نیز با توجه به بهره‌گیری از سیستم مدیریت هوشمند، استفاده حداکثری از شیرهای برقی، گسترش شبکه آب غیر شرب در مصارف غیر آشامیدنی حرم مطهر به حدود ۲۳درصد صرفه‌جویی نسبت به زمان مشابه سال‌های قبل دست یافته‌ایم.

رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی افزود: در نتیجه این صرفه‌جویی‌ها میزان گاز مصرفی نیز در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل ۲۰ درصد کاهش داشته است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.