×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Tuesday, 13 April , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
شهرداری را بدون بدهی تحویل می دهیم/ نگران سرمایه گذاران در مشهد هستیم
مرجان شریعت

به گزارش مشهد فرهنگ،محمدرضا کلائی، شهردار مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت:زمانی که به مدیریت شهری رسیدیم با حجم سنگینی از بدهی مواجه بودیم، حدود ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی داشتیم و هزار میلیارد تومان به پیمانکاران، ۸۳ دستگاه به ما کمک کردند تا این بدهی‌ها را پرداخت کنیم
وی افزود:حدود ۳۰ پروژه ای که سبب بلوکه شدن دارایی ما شده بود، تعیین تکلیف شد و منابع ما از آنجا آزاد شد. آزادسازی آن منابع اجازه داد به پروژه‌های عمرانی فکر کنیم.
کلایی تصریح کرد:در فرآیند پروژه‌های عمرانی، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه تعریف کردیم. اگر هر پیمانکاری بگوید به دلیل کمبود بودجه بدهی معوق از شهرداری دارد، شخصا پاسخگو هستم و این در حالی است که دوره‌ای در مشهد نبوده که کمتر از ۴۰۰-۵۰۰ میلیارد به پیمانکاران بدهکار نباشیم.
شهردار مشهد عنوان کرد: مجموعه پروژه هایی که تعریف کردیم یا تعریف خواهیم کرد همگی تا پایان این دوره مدیریت شهری اجرا خواهند شد. پروژه های بلند مدت را نیز پیش پرداخت آن‌ها را انجام خواهیم داد‌ بیشترین تاخیر ما برای اجرای یک پروژه تنها یازده روز بوده است. این تاخیرها هیچ وقت به ماه و به سال نمی‌رسد و ما هدفی جز رفاه مردم نداریم.

وی گفت: در بافت پیرامون حرم در حال حاضر ۲۹۰ پروژه درگیر حقوق مکتسبه است. این هفته در شورای عالی شهرسازی شیوه نامه‌ای به تصویب رسید.انواع پروژه‌ها تقسیم بندی شده است و برای هرحالت دستورالعملی نوشته شده است که برخی از بندهای آن باعث موضع گرفتن پیمانکاران شده است. زیرساخت‌های منطقه ثامن را بهبود دادیم. تفاوت بین امسال و سه سال گذشته محسوس است.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: برای سرمایه گذاران ناراحتم. برای ظرفیت عظیم پیرامون حرم و برای نبود همبستگی. کلاس ما در خراسان رضوی و مشهد بسیار بالاتر از شهرهای دیگر است.هفته گذشته در جلسه طرح توس، گفتم طرح در دی ۹۷ آماده شده یک سال و نیم است تنها سه جلسه برگزار کرده‌اید! من در جلسه پرسیدم یک نفر از شما بزرگواران در سه سال گذشته توس را دیده؟ باید برای توس اختیار به استان بدهند.

بافت پیرامون حرم مطهر کارگاه ساختمانی نباید باشد

کلائی درخصوص بافت پیرامون حرم مطهر گفت: ما با پروژه‌ای مواجه هستیم که سرعت رسیدن به اهداف آن کسی را راضی نکرده است.نیازمند به هماهنگی میان عناصر تصمیم گیرنده هستیم و این بحث با چالش هایی مواجه است.
وی اظهارداشت: چالش اول چالش بین استان‌ و تهران است که تصمیم‌گیری در این زمینه در نهادهای تهران است یا خراسان،چالش دوم تامین منابع مالی طرح است که آیا برای تصمیمات اتحاذ شده منابع مالی تامین شده یا نه؟، چالش سوم به آینده نگاه کردن یا به گذشته نگاه کردن است، برخی معتقدند باید به گذشته نگاه کرد و ریشه یابی کرد برخی معتقدند این روش کار را طولانی‌تر می‌کند و باید امروز به سمت آینده نگاه کنیم.
شهردار مشهد پیش‌بینی کرد فرآیند این چالش‌ها همچنان زمان خواهد برد، ما در مدیریت شهری معتقدیم در تصمیمات کلان ذی نفعان متعددی وجود دارد.ما می خواهیم بافت اطراف حرم، کارگاه ساختمانی نباشد و به آماده سازی آن برای خدمت رسانی به زائران بپردازیم.چهار صورتجلسه بین وزیر راه و شهرسازی و استاندار و سایر مسئولین وجود داشته اما هیچکدام عملی نشده شهرداری مرجع تصمیم نیست، صرفا می توانیم کمک کنیم.

۱۰۰ هزارنفر درگیر پروژه “محله ما” شدند

کلائی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشارکت شهرداری بیان داشت:هم فرآیند جلب مشارکت و گفت‌و‌گو مهم است هم فرآورده آن. در بخش‌هایی که گروه‌های مردمی و کسانی که مصرف کننده نهایی هستند در گروه‌هایی اجتماع کرده بودند و ما با آنها گفت و گو کردیم نتیجه بهتری دیدیم. مثلا در پروژه “محله ما” که پنج درصد از بودجه مدیریت شهری باید با نظر شوراهای اجتماعی محلات هزینه شود، سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ هزارنفر درگیر شدند و این جذابیت بالایی دارد.

وی افزود: در ابتدا فکر نمی‌کردم زمینه‌های ایجاد یک کنش جمعی در تصمیم‌گیری وجود داشته باشد ولی نتایج این پروژه در سال ۹۸ خیره کننده بود.در زمینه ارتباط با گروه‌های تخصصی مثل سمن‌ها، خیلی موفق نبودیم. بخش اول آن به تاریخچه مدیریت شهری برمی‌گردد که عدم اعتماد در آن پر رنگ است و پیش فرض‌ها برمبنای آن است. هر چقدر بیشتر گفت‌و‌گو کنیم نتیجه آن بهتر خواهد شد.

فضای سبز کل شهر مشهد سالانه ۲۳ میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند

شهردار مشهد در طرح مطالعاتی کمربند سبز مشهد اظهار داشت:برای کمربند سبز مطالعات مفصلی انجام شده و در رابطه با بافت گیاهی و فضای سبز آن هم مطالعاتی وجود داشته است. فضای سبز کل شهر مشهد سالانه ۲۳ میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند. فضای سبز کل شهر با فضای سبز اراضی جنوبی برابری می‌کند. درحالی که ۲۱ میلیون متر مکعب آب در شهر مصرف می‌شود و تنها ۲ میلیون مترمکعب در آن بخش آب مصرف می‌شود.
وی افزود: بیش از یک میلیون درخت در در این منطقه کاشته می‌شود، هزار هکتار در سه ساله اخیر درخت کاشته شده که رقم بسیار بالایی است. ما در عرصه کمربند سبز گونه‌های مثمر را کاشتیم و خیلی از اینها به ثمردهی رسیده‌اند تا مردم بتوانند از محصولات آنها استفاده کنند.
وی گفت:درختکاری ما با توجه به نوع خاک و شرایط جغرافیایی و با مشاوره متخصصان دانشگاهی در شاخه‌های مختلف انجام شده است.
کلائی با بیان این مطلب که هزینه نگهداری شهر مشهد در سال ۹۶ روزی ۳میلیارد تومان بوده است  گفت: امروز هزینه نگهداری از شهر مشهد به روزی ۱۱ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به گذشته سه برابر شده است.

پرونده رئیس کل دادگستری نیز مانند دیگر پرونده‌ها ست

شهردار مشهد با بیان این مطلب که اگر تمرکز را روی کار نمیگذاشتیم اکنون درگیر حواشی بودیم افزود: برخی از مطالب عنوان شده از روی حب و بغض است. ۲۷هزار رأی ماده صد در سالهای ۹۷‌و۹۸ صادر شده است و برای ما هیچ فرقی بین پرونده‌ها وجود ندارد و هر ساختمان تا زمان پایان کار از نظر مالی تعیین تکلیف نمی‌شود. برای هیچ پرونده‌ای اعمال نفوذ نشده است.
وی درخصوص پرونده رئیس کل دادگستری نیز عنوان کرد: این پرونده نیز مانند پرونده های دیگر است. در این خصوص صورت جلسه نوشته شده است اما هنوز رای کمیسیون ماده صد اعلام نشده است و تا زمانی که رای ماده صد صادر نشود رقم جریمه مشخص نیست.

افزایش ۱۸ درصدی میزان پروانه‌های جدید ساخت و ساز از ابتدای سال

کلائی با بیان این مطلب که از ساخت و سازهای شهری باید سهمی برای توسعه زیرساخت‌های شهری در اختیار شهرداری قرار گیرد گفت:۱۰ درصد از هزینه تمام شده ساختمان سهم شهرداری است اما همچنان شهرداری این رقم را به خاطر مصلحت دریافت نمی‌کند.از ابتدای امسال میزان پروانه‌های جدید دریافت شده ۱۸ درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
وی اظهارداشت: باید گونه ای رفتار کنیم که ساخت و ساز از رونق نیفتد و سهم مدیریت شهری نیز دریافت شود که بالانس آن سخت است.گاهی از تخفیف‌ها سوداگرانه استفاده می‌کنند و تاثیری بر اشتغال ندارد برای همین در حال تدوین برنامه‌ مدون هستیم. ما باید منابع مالی را از سایر نقاط کشور به مشهد بیاوریم.

ساز و کار انبارهای ضایعات باید اصلاح شود

شهردار مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی اذعان داشت:انبارهای ضایعات فاجعه‌بار هستند، من به انبارها سر زدم و از نزدیک دیدم که برخی از آنها کم کم دارند پرداختی خود را از پول به مواد مخدر تغییر می‌دهند.
وی اظهار داشت: وقتی وارد می شویم به این مسائل، برخی منتقدانه می گویند در وظایف شما نیست یا چرا مثلا به سازمان بهزیستی کمک کردید. ما پذیرفتیم بار شهر روی دوش ما باشد و هرکه هم بخواهد کاری کند به او کمک می‌کنیم.
کلائی تصریح کرد: ما به بهزیستی در جمع آوری معتادان و آسیب های اجتماعی کمک می‌کنیم، برخی مدام می‌پرسند چرا به بهزیستی کمک می‌کنید! آیا اگر کمک نکنیم چرخ شهر می‌چرخد؟ در بحث مقابله با انبارهای غیرمجاز ضایعات، دستگاه‌های انتظامی و امنیتی وظیفه اصلی را دارند. برای کاهش آسیب های این انبارها، نیاز به همکاری چند سازمان داریم.ساز و کار این انبارها باید اصلاح شود، چندین بار بعضی از انبارها و کارگاه‌های پسماند را پلمب و لغو قرارداد کردیم اما بازهم روند این انبارها تغییر نکرده، انبار های ضایعات نباید چسبیده به محدوده شهری باشد و این مسئله باید ساختاری رفع شود.

کوه‌پارک؛ تفرجگاهی جدید برای مردم مشهد

کلائی، با اشاره به این مطلب که ۱۵ سال پیش پرونده‌ای برای کمربند جنوبی باز شده که در آن قید شده بود از سه راهی باغچه تا برونسی کمربندی کشیده شود و از آن شاخه‌هایی به هاشمیه و نقاط دیگر برود ادامه داد: اگر در آن زمان شهردار مشهد بودم این پروژه را شروع نمی‌کردم. اما این پروژه شروع شده و در دهه ۹۰ انفجارهای متعددی انجام شده است. این انفجارها باعث اعتراض شهروندان شده است که دادستانی پروژه را متوقف کرد.
وی افزود: بخش زیادی از این پروژه انجام شده و حتی آسفالت شده است. کمربند جنوبی با ارتفاعات فاصله زیادی دارد و با هم متفاوت هستند.اسفند ۹۶ که دادستانی پروژه را متوقف کرد، من همان موقع توضیح دادم که علت توقف پروژه به خاطر عدم اطمینان از آسیب نرسیدن به محیط زیست بود چون در شروع پروژه پیوست زیست محیطی داده نشده بود.
شهردار مشهد بیان داشت: اتاق فکر در دانشگاه فردوسی تشکیل شد. احساس کردیم این پروژه نیاز به بررسی ریشه‌ای‌تر دارد. دو راه داشتیم: یا باید می‌گفتم ضرورت ترافیکی داریم و پروژه را ایجاد کنیم. راه دیگر اینکه بررسی کنیم این پروژه قابلیت اصلاح دارد یا نه؟
وی گفت: ما راه دوم را انتخاب کردیم. از اختیارات من این است که پروژه نیمه کاره را تا سطحی تکمیل کنیم تا تعیین تکلیف شود. با نهادهای مختلف از جمله دادستانی مشورت و مطالعه کردیم.به این نتیجه رسیدیم که یکی از مشکلات این فضای سبز گسترده عدم دسترسی مردم است. برای همین ترکیبی از پارکینگ و خدمات عمومی را در دستور کار قرار دادیم.
کلائی افزود: استفاده از ظرفیت ارتفاعات مهم است. من معتقدم فضای ارتفاعات نگرانی وجود دارد اما کم است. می‌تواند مثل ارتفاعات تهران شود و تفرجگاه مردم کنیم. اینگونه خود مردم اجازه نمی‌دهند در آنجا ساخت و ساز شود. حالا شهردار هرکسی که می‌خواهد باشد.

پیگیر موضوع آبادگران هستیم
شهردار مشهد در خصوص وضعیت پروژه آبادگران گفت: ما پیگیر شکایت از مجموعه آبادگران هستیم، مدیران مجموعه با مدیریت استان در زمینه درخواست زمان صحبت کرده اند اما به هرحال شهرداری پیگیر موضوع آبادگران است و اولویت ما نیز پیگیری روند آن از طریق بازرسی است.
شهردار مشهد در خصوص تخلف پیمانکاران ساماندهی گلفروشان سر چهارراه ها و ماموران سد معبر نیز خاطرنشان کرد: سه گزارش در خصوص پیمانکاران مرتبط با گلفروشان که وظیفه حمایت از این آنان را بر عهده داشتند، برای ما ارسال شده است که از طریق حراست و بازرسی در حال رسیدگی است و نتایج آن اعلام خواهد شد.
بهبود ۲۰ تا ۳۰ درصدی برخورد ماموران سد معبر
کلائی گفت: در برخورد ماموران سد معبر مشکل داریم اما وضعیت نسبت به گذشته۲۰-۳۰ درصد بهتر شده اما تا وضعیت خوب فاصله داریم. برای رفع این مشکل آموزش های بسیاری به ماموران سد معبر داده شده است و خیلی سعی کرده ایم رفتارها اصلاح شود اما هنوز این مشکل وجود دارد، با این حال باز هم وضعیت مشهد از سایر شهرها بهتر است.
وی تصریح کرد: معتقدم برای رفع این مشکلات اجتماعی نظارت مردم بسیار تاثیر گذار است اما دستگاه های دیگر نیز باید در این مسیر کمک کنند.
وی با بیان این‌که برخی انتقاد می کنند که چرا شهرداری به برخی مسائل که وظیفه مستقیم ندارد ورود پیدا می کند، اظهار کرد: به این موضوع اعتقاد ندارم که نباید ورود پیدا کرد به عنوان نمونه در ابتدا شیوع کرونا شهرداری به بحث جمع آوری معتادان متجاهر ورود پیدا نکرد، هیچ دستگاهی پای کار نیامد و شهر پر شد از معتادان متجاهر که باز خودمان پای کار آمدیم و اقدام کردیم.
وی افزود: در مجموع معتقدم بدون حضور و مشارکت سایر دستگاه ها و همچنین شهرداری در کنار آنها کاری در شهر انجام نمی شود.
شهردار مشهد در باره پرداخت نشدن حقوق کارگران توسط پیمانکاران نیز گفت: برای این که پیمانکاران حقوق کارگران را دیر پرداخت نکنند یا کم بدهند، شهرداری به صورت مستقیم حقوق کارگران را پرداخت می کند.
وی ادامه داد: در این میان ما به پرداخت مزایای کارگران نیز توجه داشته ایم و حتی جدا از مزایا، عید نوروز امسال به هرکارگر مبلغ یک میلیون تومان پاداش پرداخت شده است.
کلائی در خصوص تعیین تکلیف ساختمان اتوبوسرانی در چهارراه‌ دکترا مشهد بیان کرد: ساختمان اتوبوسرانی در چهارراه دکترا مدتی در حال تعمیر بود تا سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در آنجا مستقر شود. این ساختمان قرار بود تخریب شود اما نگاه ما این بوده که سازمان فرهنگی و اجتماعی در آن مستقر شود.
وی در رابطه با ساختمان موجود در خیابان ابن سینا خاطرنشان کرد: این ساختمان به نوعی مجموعه وظایفی را برای شهر دنبال می کند. در برخی زمان ها برخی از ارگان ها ما را در انجام این وظایف یاری میکنند و این ساختمان دارای مجوز های لازم است.
برآورد اولیه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است
کلائی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص پیوست زیست محیطی پروژه «کوه پارک» نیز بیان کرد: برای انجام مطالعات این پیوست ۶ ماه زمان در نظر گرفته شده است. سال ۹۶ این پروژه متوقف شد، سمن های زیست محیطی از دانشگاه فردوسی درخواست کردند تا یک گزارش در این زمینه تهیه و نکات محیط زیستی را مد نظر قرار دهد که این کار انجام شد اما زمان را از دست دادند و متقاضی انجام کار اقای مخدوم شدند و ما همین خواسته را پیگیری و اجرا کردیم.
شهردار مشهد بیان کرد: در خصوص پروژه کوه پارک برخی ادعا کردند که در اطراف آن زمین خریداری شده است در صورتی که این محدوده در میان ارتفاعات و کوهستان پارک واقع شده است و مکانی برای ساخت زمین در آن جود ندارد همچنین برخی نگران عدم بسته شدن انتهای پارکینگ در این منطقه بودن که در این راستا نیز یک پارکینگ و فضای نشیمن گاه ایجاد شد تا ورود و خروج مردم از یک مسیر باشد.
کلائی گفت: همچنین عده ای مدعی شدند که هدف ما تجاری سازی است بنابراین هیچگونه سرویس بهداشتی و واحد تجاری در این محدوده ساخته نشده است. همچنین در خواست کرده ایم که اتمام این پروژه طی ۱۰۰ روز انجام شود و از ظرفیت کارگران بیشتری در ساخت این پروژه استفاده شده است که این امر به وضعیت اشتغال کارگران ساختمانی کمک زیادی کرده است.
وی اضافه کرد: عده ای معتقدند که ما دغدغه های محیط زیستی نداریم؛ اگر این گونه است پس چه کسی به دنبال ساماندهی کشف رود بوده؟ چه کسی این مشکل را حل کرده است؟ اگر دغدغه محیط زیست نداشتیم، وارد پروژه ساماندهی کشف رود نمی شدیم.
کلائی گفت: اگر در آن زمان بنده شهردار مشهد بودم این پروژه را شروع نمی کردم اما این پروژه شروع شده و در دهه ۹۰ انفجارهای متعددی در این رابطه صورت گرفته است. این انفجارها باعث اعتراض شهروندان شد که در نهایت دادستانی دستور به توقف آن را صادر کرد. بخش زیادی از این پروژه انجام و حتی آسفالت شده است.

وی ادامه داد: وقتی اسفند ۹۶ دادستانی پروژه را متوقف کرد، من همان موقع توضیح دادم که علت توقف پروژه به خاطر عدم اطمینان از آسیب نرسیدن به محیط زیست بود. چون در شروع پروژه پیوست زیست محیطی داده نشده بود.
شهردار مشهد بیان کرد: در این رابطه اتاق فکری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد و احساس کردیم که این پروژه نیاز به بررسی ریشه ای تر دارد. دو راه داشتیم یا باید می گفتیم ضرورت ترافیکی داریم و پروژه قابلیت اصلاح دارد یا نه.
کلائی خاطرنشان کرد: ما راه دوم را انتخاب کردیم از اختیارات من این است که پروژه نیمه کاره را تا سطحی تکمیل کنیم تا تعیین تکلیف شود. در این رابطه با نهادهای مختلف از جمله دادستانی مشورت و مطالعه کردیم. به این نتیجه رسیدیم که یکی از مشکلات این فضای سبز گسترده عدم دسترسی مردم است. برای همین ترکیبی از پارکینگ و خدمات عمومی را در دستور کار قرار دادیم.
وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت ارتفاعات بسیار مهم است. در فضای ارتفاعات نگرانی وجود دارد، اما کم است. می تواند مثل ارتفاعات تهران شود و آنجا را تفرجگاه مردم کنیم. اینگونه خود مردم اجازه نمی دهند در آنجا ساخت و ساز شود؛ حال شهردار هرکس که می خواهد باشد.
شهردار مشهد بیان کرد: برآورد اولیه پروژه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است. همچنین استقبال مردم مشخص می‌کند که علاقه‌مند به آن هستند یا خیر، نوع علاقه‌مندی مردم مشخص می‌کند که چه زیرساختی را بیشتر پرورش دهیم و از بخش خصوصی در کوه پارک استفاده خواهیم کرد.
کلائی گفت: شب گذشته در بولوار نماز از تقاطع دلاوران تا اطلس ۱۳۰۰ خودرو در لاین کندرو پارک کرده بودند که نشان دهنده استقبال مردم از فضای آنجا است.
تعویض مدیران تاثیری در روند اجرای پروژه‌ها ندارد
شهردار مشهد در خصوص علت اداره شدن سازمان عمران توسط سرپرست اظهار کرد: عوض شدن مدیران تاثیری در روند پروژه‌ها ندارد، به خصوص در سازمان عمران که قائم مقام اجرایی دارد.
کلائی بیان کرد: بیش از ده سال است در مسیر طرقبه درگیر ترافیک بودیم اما این مشکل با یک راه حل ساده و در زمان کوتاه حل شد‌.
وی در خصوص علت انتصاب آقای زارعی در پست دیگر سازمانی افزود: آقای زارعی کار اشتباهی کرد و به درستی استعفا داد. اما نباید آدم‌ها را به دلیل یک اشتباه ساقط کنیم، قبول کردن استعفای ایشان در راستای اصول کاری بوده است.
در این دوره شفاف‌ترین عملکرد را داشته ایم
شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در این دوره شفاف‌ترین عملکرد را رقم زده ایم. هر روز سامانه‌ها و پروژه‌ها شفاف‌سازی می‌شوند. بسیاری از انتقادات بر اساس اطلاعاتی است که خودمان منتشر کردیم و پای آن ایستاده‌ایم. همه چیز باید در مسیر شفافیت پیش برود.
کلائی در رابطه با انبارهای ضایعات در مناطق محروم شهر تصریح کرد: انبارهای ضایعات فاجعه بار است، من به این انبارها سر زدم و از نزدیک مشاهده کرده ام که آسیب های اجتماعی موجود در این زمینه تا حدی زیاد است که بعضی از این افراد پرداختی های خود را از پول به مواد مخدر تغییر داده اند.
وی اضافه کرد: زمانی که برای رسیدگی به این موضوع وارد کار می شویم، برخی از منتقدان می گویند در زمره وظایف شما نیست یا چرا مثلا به بهزیستی کمک کردید؟
شهردار مشهد گفت: ما پذیرفته ایم که بار شهر روی دوش ما باشد و هرکه بخواهد کاری کند از او حمایت خواهیم کرد. ما به بهزیستی در جمع آوری معتادان و کاهش آسیب های اجتماعی کمک می کنیم، برخی از افراد مدام می پرسند که چرا به بهزیستی کمک می کنید؟ آیا اگر کمک نکنیم، چرخ شهر می چرخد؟
کلائی عنوان کرد: در بحث مقابله با انبارهای غیرمجاز ضایعات دستگاه های انتظامی و امنیتی وظیفه اصلی را دارند و برای کاهش آسیب های این انبارها نیاز به همکاری چند سازمان داریم.
وی ادامه داد: ساز و کار این انبارها باید اصلاح شود؛ چندین بار بعضی از انبارها و کارگاه های پسماند را پلمپ و لغو قرارداد کرده ایم اما باز هم روند این انبار ها تغییر نکرده است. همچنین انبارهای ضایعات نباید نزدیک به محدوده شهری باشد و این مساله باید ساختاری رفع شود.
شهرداری به طور مستقیم حقوق پاکبان‌ها را واریز می‌کند

شهردار مشهد اظهار کرد: در پرداخت حقوق پاکبانان، درحال حاضر پیمانکاران مشخصات پاکبان‌ها را می‌دهند و شهرداری خودش مستقیما حقوق آن‌ها را واریز می‌کند. همچنین در ایام کرونا به هر پاکبان یک میلیون کمک هزینه واریز کردیم که بی‌سابقه بود.
کلائی بیان کرد: از بدهی دولت به شهرداری مشهد چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد و ما هم به سمت احصا سایر بدهی‌ها از دولت و مستندسازی آن رفتیم و در این راستا ۲۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شهرداری مشهد را احصا کردیم و مستند شده و به سازمان حسابرسی ارائه کردیم.
وی افزود: درباره اراضی ارتش و احداث بوستان ما هر جایی با نهادهای تهران برخورد می‌کنیم، کارمان قفل می‌شود. به دنبال یک پارک ملت دیگر در اراضی ارتش هستیم اما متأسفانه دولت حال و حوصله‌ای برای پیگیری ندارد. تا زمانی که من شهردار مشهد هستم تمام سعی خود را برای این بوستان می‌کنم.
شهردار مشهد خاطرنشان کرد: برای مکان‌یابی زندان جدید هنوز دستگاه‌های مختلف به جمع‌بندی نرسیده‌اند اما با توجه به اهتمامی که برای این موضوع وجود دارد احتمالا تا پایان سال تعیین تکلیف می شود.
کلائی گفت: طرح شهرداری الکترونیک تا آبان ماه راه اندازی می‌شود، این طرح بر نیروی انسانی شهرداری تاثیری ندارد اما از نظر سرعت خدمات دهی پیشرفت خواهیم کرد.