×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 26 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، یوسف امینی در آیین رونمایی از پوستر همایش‌ بین‌المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان که امروز، ۲۲ تیرماه، در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: همایش‌های گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان در راستای اجرای تفاهم‌نامه‌ای است که در اواخر سال ۱۳۹۸ میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستان قدس رضوی منعقد شده است. بر اساس این تفاهم‌نامه، همکاری‌هایی میان این دو دستگاه فرهنگی در گستره ملی و بین‌المللی صورت می‌گیرد. اینکه کارها در قالب تفاهم‌نامه مشترک برنامه‌ریزی شود و ایده‌ها به برنامه مبدل شود، اتفاق ارزشمندی است که در این راستا اقداماتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از جمله این برنامه‌ها می‌توان گفت‌وگوی بینافرهنگی خراسان بزرگ را نام برد. این برنامه از جهات مختلف از جمله بهره‌گیری از ظرفیت آن در ارتباط با خراسان بزرگ دارای اهمیت است. با توجه به کمیت، کیفیت و ظرفیت‌های خراسان در گستره تاریخی، جغرافیایی، تمدن، اثرگذاری این منطقه در زمینه‌های مختلف نمایان است، لذا بازخوانی، به‌روز رسانی و بازشناسی این ظرفیت‌ها در قالب گفت‌وگو، اقدامی بسیار ارزشمند در جهت دیپلماسی فرهنگی کشور به شمار می‌رود. بنابراین استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی موجود در استان خراسان برای گفت‌وگو و تعاملات بیشتر با نگاه فرهنگی و میراث معنوی بسیار ارزشمند خواهد بود.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) رویکردی تعامل محور داشته‌اند، تصریح کرد: گفت‌وگو و تعامل، ابزار مورد استفاده در این برنامه محسوب می‌شوند. گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان بزرگ در بخش‌های مختلف زبان و ادبیات فارسی، هنر و معماری، ادیان، عرفان و تصوف و مطالعات فرهنگی و اجتماعی در خراسان برنامه‌ریزی شده و اجرا خواهد شد. هر یک از این بخش‌ها دارای زیرشاخه‌هایی است که ورود به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

امینی افزود: نگاه ملی و بین‌المللی به این موضوعات و حضور کشورهای مختلفی در جریان این برنامه از جمله ویژگی‌های این گفت‌وگو به حساب می‌آید. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، زمینه این تعامل و ارتباط را فراهم کرده است، رایزنی‌ با کشورهای مختلف حاضر در کنفرانس‌هایی که در ۲۶ تا ۲۸ تیر ماه برگزار می‌شود، از دیگر اتفاقات و برنامه‌های ارزشمند این اقدام به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد: شکل‌گیری همکاری میان استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و گلستان، تجربه جدیدی است که در قالب این همایش محقق شده است. به این ترتیب این اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها قطعاً در ارتقاء فرهنگ خراسان و کشف و پیدایش ظرفیت‌های جدید فرهنگی در زمینه‌ها و محورهای در نظر گرفته‌شده انجام خواهد شد. به‌گونه‌ای که هر یک از این محورها دارای قابلیت‌هایی هستند که در آینده تبدیل به رویدادهای بزرگ فرهنگی شوند و زمینه همکاری بیشتر در بستر دیپلماسی فرهنگی و استفاده از ظرفیت فرهنگ در راستای تحقق همکاری‌های منطقه‌ای را ایجاد کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود در خصوص برگزاری اجتماعات فیزیکی، همایش‌ها به صورت مجازی برگزار خواهند شد و این نحوه برگزاری به تبع طیف مخاطبان را در کشورهای مختلف وسعت می‌بخشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.