×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 19 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سعید عصری

اعداد همیشه در زندگی بشر مهم و تاثیر گذار بوده است . این اعداد گاهی برای مبادلات اقتصادی، گاهی به عنوان شماره تلفن، گاهی پلاک ماشین و البته گاهی هم تاریخ های رُند جذابیت داشته اند .در سالیان اخیر دستکاری، جابجایی و انتخاب تاریخ رُند برای مناسبتهایی مانند ازدواج و تولد به یک ارزش اجتماعی تبدیل شده است!

اساساً، توجه به هر رویکرد یا رفتاری در جامعه به ارزش اجتماعی آن در فرهنگ جامعه بر می گردد . و آنچه که تبدیل به ارزش می شود گرایش عمومی هم به آن سمت تمایل پیدا می کند . و گرایش عمومی سبب شکل گیری گرایش فردی در جامعه خواهد شد .و وقتی سبک زندگی مادی گرایی و مصرف گرایی برای جامعه ارزش باشد افراد بر اساس ظاهرشان قضاوت می شوند و برای ظاهر آنها شان و ارزش قائل می گردند که به این نحو شخصیت لوکس لاکچری برای آنها باارزش می شود.

در کنار این ارزش ها ، آن میزان توجهی که دیگران به یک فرد می کنند و او را مورد تشویق و احترام قرار می دهند، سبب می شود که فرد بپذیرد که باید به همین شیوه و مدل زندگی کند ، و وقتی وارد نشست یا جمعی می شود ، می داند که اگر فلان اتومبیل گران قیمت را داشته باشد قطعاً شأنیت او در مجلس بالاتر می رود ، و یا اگر فلان لباس بِرَند را بپوشد، مورد احترام بیشتر خواهد بود . پس به همین دلیل تشویق به این کار می شود.

اما دستکاری یا جابه جایی تاریخ تولد رُند هم اکنون به یک ارزش تبدیل شده است . این اتفاق موجب افزایش سزارین و خطرات زایمان غیر طبیعی، آسیب به سلامت نوزاد و مادر، تولد نوزادانی با بهره هوشی پایین و نارسایی در آنان، ایجاد پیک تولد و زایمان در روز های خاص، خود برتر بینی و احساس تمایز و تفاوت از دیگران می شود .

آموزش صحیح و نهادینه ساختن ساده‌زیستی به عنوان ارزش در جامعه توسط خانواده، مدرسه و مسجد، انتقال فرهنگ بومی و ترویج و تبلیغ دین و معنویات و پرداخت پاداش برای انجام ارزش های معنوی جهت ایجاد اقبال عمومی ، ترویج ساده زیستیِ عملی توسط افراد تاثیر گذار در جامعه مانند مسئولان، هنرمندان، ورزشکاران، ممنوعیت ثبت تاریخ های خاص و جایگزینی روز قبل و یا بعد از آن، اصلاحات قانونی، حمایت ویژه از زایمان طبیعی علاوه بر رایگان بودن آن، افزایش هزینه سزارین بجز موارد خاص با تایید پزشک حاذق ذی صلاح ، محرومیت از دریافت یارانه و یا پرداخت سایر حمایتهای دولتی بجز موارد زایمان طبیعی و موارد خاص با تایید پزشک حاذق ذی صلاح از جمله مواردی است که می تواند از دستکاری یا جابه جایی تاریخ تولد رند پیشگیری نماید. به راستی در جامعه ما رِندی ارزش بیشتری دارد یا رُندی؟

یادداشت : سعید عصری

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.