×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ،مهدی نصیرزاده با اشاره به آخرین وضعیت ناشران خراسان رضوی در ایام کرونا اظهار کرد: ناشران استان از ابتدا وضعیت خوبی نداشتند و در این دوره نیز وضعیت بدتر شد و کرونا تاثیر منفی زیادی داشت.

رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی گفت: آمار چندانی که به صورت جزئی بیان‌گر میزان خسارات ناشران استان باشد نداریم و هنوز برآورد دقیقی در این زمینه صورت نگرفته است.

نصیرزاده در مورد حمایت‌ها از ناشران نیز گفت: حمایت‌ها و روش آنها مشکل است؛ برخی ناشران برای نمایشگاه کتاب تهران کتاب چاپ کرده بودند که در انبار باقی مانده و باید راهکاری در این زمینه اندیشیده شود تا اصطلاحا حق به حقدار برسد؛ امیدوار هستیم اما واقعیت این است که وعده‌ها هنوز عملیاتی نشده است.

وی گفت: عقب‌افتادن چندماهه بیمه‌ها نمی‌گویم خوب نیست اما دردی را دوا نمی‌کند و حمایت‌ها باید هدفمند شود؛ برای مثال خرید از ناشرانی که کتب‌شان در انبار باقی مانده می‌تواند در دستور کار قرار گیرد؛ شنیده‌ام هیئت خرید شکل گرفته اما خب هیئت خرید هم در تهران است و نمی‌تواند چندان راهگشا باشد.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: باید سیاست دقیق‌تری برای حمایت از ناشران در این زمینه صورت بگیرد زیرا در حال حاضر وضعیت خوبی در این حوزه وجود ندارد.

رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی با اشاره به آمار ناشران فعال استان بیان کرد: ناشری داریم که در سال ۱۰۰ تا ۱۵۰ کتاب چاپ می‌کند و ناشری هم داریم که دو تا سه مورد کتاب چاپ می‌کند اما بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ناشر ما سال گذشته فعال بوده‌اند.

وی بیان کرد: معمولا ما سالانه ۷۰ تا ۸۰ غرفه در نمایشگاه کتاب تهران به صورت اشتراکی یا انفرادی و در بخش‌های دانشگاهی و کودک نماینده داریم و خب از این ناحیه نیز ناشران ما امسال متضرر شده‌اند.

نصیرزاده گفت: آمار فروش نداریم اما مسلماً به تعداد کتاب‌های چاپ شده بخواهیم تخمین بزنیم ناشران استان از ناحیه عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران حداقل ۳ میلیارد تومانی ضرر به معنای نفروختن کتاب کرده‌اند.

رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی اظهار داشت: به نظر دولت باید با حداقل‌ها دست به خرید کتاب از ناشران بزند و قطعا استان نیز باید در این زمینه در سیر تصمیم‌گیری باشد زیرا ما بهتر از وضعیت ناشران و انبار آنها اطلاع داریم و قطعا متولیان تهران این اطلاعات را با جزئیات ندارند و باید تمهید لازم در این زمینه اندیشیده شود تا کمکی از این ناحیه صورت بگیرد و حداقل در کوتاه‌مدت بخشی از مشکلات برطرف شود.

نصیرزاده بیان کرد: در درازمدت باید فکری اساسی‌تر اندیشیده شود؛ دولت بحث اصلی‌اش مبحث بودجه است که در این زمینه کمبودهایی دارد اما اینکه چه زمانی مشکلات و معضلات بودجه‌ای برطرف شود مشخص نیست.

منبع خبر : تسنیم