×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 18 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ و به نقل از ایرنا، رئیس سازمان حج و زیارت، صبح امروز دوشنبه ۲۹ شهریور در نشست خبری کمیته اعزام ستاد اربعین با بیان اینکه سازمان حج و زیارت مجری سیاست‌های ستاد اربعین در زمینه اعزام زوار اربعین است، اظهار داشت: در زیارت اربعین شاید تا زمان سفر الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران، سفارت عراق دستورالعملی در زمینه ویزا اعلام نکرده بود و وضعیت اربعین روشن نبود. بعد از سفر نخست وزیر در بیانیه‌ای که دولت عراق صادر کرد، به اعزام زوار خارجی از مرز هوایی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه عراق سه شرط برای ورود زائران خارجی به کشورشان داشتند، گفت: ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن جوابیه منفی کرونا از شروط عراق بود و با توجه به شرایطی پیش ثبت‌نام را آغاز کردیم که بیش از ۱۵۶ هزار نفر در سامانه سماح اعلام آمادگی کرده بودند.

رشیدیان با بیان اینکه تزریق دو دوز واکسن کرونا شرط ثبت‌نام بود، ادامه داد: چهارشنبه ما پیش ثبت‌نام را متوقف کردیم تا به افرادی که تایید واکسیناسیون شدند، اعلام کنیم ثبت‌نام خود را قطعی کنند.

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست ۴۲ هزار نفر واجد شرایط اعزام زیارت اربعین بودند، خاطرنشان کرد: پس از آن دوباره سامانه سماح برای پیش ثبت‌نام و تکمیل ظرفیت باز شد؛ به طوری که تاکنون ۵۲ هزار و ۸۱۷ نفر ثبت‌نام قطعی کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تا این لحظه ۳۴ هزار نفر با همکاری عراق و کنسولگری تهران، مشهد و اهواز ویزا گرفته‌اند، گفت: به دلیل استعلام از سامانه واکسیناسیون برخی افراد اجازه ثبت‌نام نداشتند که با برنامه‌ریزی صورت گرفته ۴ هزار سهمیه را برای اعزام گروهی به ویژه زوج‌ها پیش‌بینی کردیم که بتوانند ثبت‌نام‌خود را در سامانه تکمیل کنند.

‌وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده سهمیه ۶۰ هزار نفری تکمیل می‌شود، ادامه داد: پس از ثبت‌نام قطعی زائران و اخذ ویزا، مشخصات افراد واجد شرایط در سازمان هواپیمایی بارگذاری می‌شود تا بتوانند بلیت تهیه کنند.

‌رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مشکلاتی که در زمینه صدور بلیت پرواز اربعین بود، ادامه داد: برخی دفاتر فروش بلیت هزینه بالایی از زائران اخذ کردند و برخی دیگر هم فقط بلیت رفت را ارائه دادند که خلاف دستورالعمل سازمان هواپیمایی است. بر همین اساس، مشکل برطرف شد و سامانه رسیدگی به مشکلات سازمان هواپیمایی پاسخگوی زائران خواهد بود.

‌وی با بیان اینکه دفاتر و آژانس‌های هواپیمایی در زمان پیک پروازی قیمت را عمدا بالا می‌برند، گفت: در این بازه زمانی شرکت‌ها هماهنگی کردند که هزینه پروازهای اربعین از نرخ عادی هم پایین‌تر رود که امیدواریم مورد رضایت زوار باشد.

‌رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به برخی تخلفات از سوی شرکت هواپیمایی العراقیه تصریح کرد: ما محدودیتی برای شرکت هواپیمایی عراقیه به منظور اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین با رعایت کرامت ایرانیان نداریم. اما با توجه به اینکه صدور ویزا با بلیت را دولت عراق لغو‌ کرده بود، امکان اعزام بدون اخذ ویزا آن هم قبل از سفر وجود ندارد.

‌رشیدیان ادامه داد: در روزهای گذشته دفتر نخست وزیری دولت عراق دو بیانیه صادر کرد. شرط آن‌ها برای ورود زوار ایرانی صدور ویزای معتبر بود. علاوه بر این، فروش ویزا همراه با بلیت منجر به مشکلاتی شد تا جایی که در برخی پروازها حتی تا ۲۴ ساعت مسافران در فرودگاه‌ها معطل بودند.

‌رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای ما حفظ کرامت زوار اهمیت دارد، گفت: به زوار اربعین توصیه می‌کنیم از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و از شرکت‌های هواپیمایی داخلی بلیت تهیه کنند.

‌رشیدیان با اشاره به اینکه تلاش ما برقراری سفرهای زیارتی است، گفت: امسال عربستان حتی برای مناسک حج تمتع زائر خارجی نپذیرفت و عراق هم سال گذشته هیچ زائر خارجی پذیرش نکرد. با این وجود سفیر ایران در عراق در تلاش بود تا سهمیه ایران در اربعین به ۵۰۰ هزار نفر برسد، اما در نهایت سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.