×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اظهار کرد: این حمام در بافت تاریخی شهرمشهد، خیابان امام‌رضا(ع)، انتهای کوچه عباسقلی‌خان، کوچه محمدی‌ها قرار دارد.

وی درباره تاریخچه و وجه تسمیه اثر اظهارکرد: این بنا در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده که اغلب توسط یهودی‌های این محل استفاده می‌شده و به حمام «جهودها» نیز گاهی معروف بوده  که بعد از انقلاب اسلامی به حمام اسلام تغییر نام پیدا کرده است.

مکرمی‌فر با اشاره به ویژگی‌های خاص اثر تصریح کرد: به‌دلیل وجود نورگیرهای متعدد با هندسه مناسب در سقف‌های گنبدی شکل فضا در طول روز دارای نور بسیار خوبی است، طبق بررسی‌های انجام شده قوس‌های این بنا از نوع ۵ و ۷ معمولی است، نمای این بنا بسیار ساده و فاقد هرگونه تزئینات است و بسیار متفاوت با پلان زیبا و عملکرد جالب این حمام است، نحوه ترکیب بندی ستون‌ها در بینه حمام و پوشش سقف از ویژگی‌های خاص این اثر است.

هم‌چنین محمود طغرائی مسئول دفترثبت آثار تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره مشخصات این اثرتاریخی گفت: این حمام شامل دو بخش مردانه وزنانه بوده است.

وی با اشاره به هشتی اول و یا سر بینه بخش مردانه حمام که یک فضای مستطیل شکل با هشت ستون دایره ای به قطر ۶۰ سانتی متر است، ادامه داد: اطراف سربینه  سکوهایی برای نشستن وجود دارد، و سقف آن گنبدی و به ارتفاع ۵ متر است و  ۸ ستون وسط آنجا ساخته شده است، در ضلع جنوب غربی سربینه ورودی به عرض یک متر وجود دارد که به میان در، که فضایی هشت ضلعی است می رسد.

طغرائی افزود: از ضلع غربی میان در، یک ورودی به عرض یک متر به گرم‌خانه یا بینه حمام باز می‌شود. گرمخانه نیز فضایی هشت ضلعی با سقفی گنبدی شکل به ارتفاع ۷ متر است، گرمخانه دارای چهارسکو به عرض ۵.۳ متر و عمق ۶.۱ متر است که در حال حاضر دو عدد از آن‌ها تبدیل به دوش شده است.

طغرائی یادآور شد: کف این حمام سنتی به ‌دلیل این که زودتر  گرم شود و هم‌چنین هدر نرفتن گرما دردل زمین فروبرده شده است.

گفتنی است هم اکنون این حمام بلااستفاده بوده که در صورت آمادگی مالکان آن و با مشارکت‌های رایگان اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان امکان مرمت اثر و یا تبدیل آن به یک مجموعه گردشگری و فرهنگی ارزشمند امکان پذیر است.

حمام  اسلام به شماره ۳۳۳۶۹ و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.