×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، مدیر انتشارات قدیانی گفت: برگزاری نمایشگاه به‌صورت مجازی می‌تواند جلوی قاچاق و دلالی کتاب را بگیرد. حذف واسطه‌ها و امکان خرید و فروش مستقیم بین مخاطب و ناشر نیز از دیگر مزایای نمایشگاه مجازی کتاب است.

نادر قدیانی مدیرمسئول انتشارات قدیانی، درباره نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار داشت: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب، این آوردگاه بزرگ فرهنگی نبودیم و با توجه به این‌که در شرایط کنونی راهی به‌جز برگزاری نمایشگاه به‌صورت مجازی وجود ندارد، این امر رخ داد، همچنین مزیت‌هایی برگزاری نمایشگاه به‌ صورت مجازی می‌تواند داشته باشد که ما هم موافق آن هستیم.

وی ادامه داد: ممکن است در شروع راه، این نمایشگاه با کاستی‌هایی نیز همراه باشد، اما مطمئناً در ادامه مسیر با بهره‌مندی از تجارب به‌دست آمده در نخستین قدم و بررسی‌های دقیق کارشناسی، پررونق‌تر هم خواهد بود.

این ناشر با بیان اینکه برگزاری چنین رویدادی می‌تواند در جریان فرهنگی و اجتماعی که در کشور وجود دارد، تأثیرگذار باشد گفت: همیشه حضور ناشران شهرستانی در نمایشگاه کتاب، چالش‌برانگیز و با سختی‌هایی همراه بوده که به همین دلیل عده زیادی از ناشران شهرستانی امکان حضور در نمایشگاه را پیدا نمی‌کردند. از طرفی همه کتاب‌دوستان در شهرها و استان‌های مختلف نیز به دلیل هزینه‌های سفر و اسکان همچنین بُعد مسافت، فرصت حضور در نمایشگاه بین‌المللی را به‌دست نمی‌آوردند اما نمایشگاه مجازی توانسته همه این مشکلات را برطرف کند.

وی با اشاره به این مطلب که موضوع دیگر نیز مربوط به بحث دلالی و قاچاق است که در حوزه نشر هم مانند عرصه‌های دیگر وجود دارد تصریح کرد: البته این مشکل را در سال‌های اخیر کمتر دیدیم و بیشتر موارد نیز مربوط به ناشران کوچک‌تر بوده است. برگزاری نمایشگاه به‌صورت مجازی می‌تواند جلوی قاچاق و دلالی کتاب را بگیرد. حذف واسطه‌ها و امکان خرید و فروش مستقیم بین مخاطب و ناشر نیز از دیگر مزایای نمایشگاه مجازی کتاب خواهد بود.

مدیر انتشارات قدیانی با اشاره به میزان استقبال تا سومین روز از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، اظهار کرد: استقبال روز سوم نمایشگاه خیلی خوب بود و فکر می‌کنم در روزهای پایانی نمایشگاه میزان استقبال مخاطبان بیشتر هم باشد. در خوشبینانه‌ترین حالت، پیش‌بینی من این است که میزان فروش در پایان نمایشگاه، به ۳۰ تا ۴۰ درصد میزان فروش در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برسد که البته با توجه به اینکه این نخستین تجربه برگزاری این رویداد فرهنگی به شکل مجازی است، می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

وی با ابراز این مطلب که مجموعه انتشارات قدیانی نسبت به این نمایشگاه دید مثبتی دارد و به این اتفاق خوشبین هستیم درباره نحوه حضور این انتشارات در نمایشگاه مجازی کتاب تهران، گفت: انتشارات قدیانی در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، حدود ۲ هزار عنوان کتاب عرضه کرده است. از کتاب‌های شاخص که با توجه به بازخوردها در این نمایشگاه نیز احتمالاً با استقبال مخاطبان روبه‌رو خواهند شد می‌توانم به «جام جهانی در جوادیه»، «تن تن و سنباد»، «فسقلی‌ها» و مجموعه رمان‌های ما که تنوع زیادی هم دارند، اشاره کنم.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول بهمن آغاز و تا ششم بهمن ماه در سامانه tehranbookfair.ir ادامه خواهد داشت.