×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ادبی

به گزارش مشهد فرهنگ ، افشین تحفه گر، معاون فرهنگی و امور رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی روز پنجشنبه بیان داشت: هجدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها با افزایش ۵۰ درصدی اعتبار همراه است؛ بر همین اساس سقف مجاز خرید برای هر خریدار نیز که در طرح پیشین ۲۰۰ هزار تومان بود،  در طرح تابستانه کتاب به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی در راستای اجرای عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه کتاب، تمهیدات لازم را برای اینکه یارانه مستقیما در اختیار مردم قرار گیرد در طرح های فروش کتاب نسبت به اختصاص یارانه به کتابفروشی ها اقدام می کند لذا از همه کتابفروشی های استان انتظار می‌رود برای کمک به توزیع عادلانه یارانه اختصاص یافته به علاقه مندان و دوستداران کتاب در شهر محل زندگی خود، نسبت به ثبت نام در طرح تابستانه کتاب اقدام کنند تا شهروندان بتوانند از یارانه اختصاصی بهره مند شوند.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: آغاز طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ از ۹ مردادماه است و تا ۱۵ مردادماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به استقبال همیشگی مردم خراسان رضوی از طرح های فصلی خرید کتاب گفت: این استان در طرح ملی بهارانه فروش کتاب امسال عنوان پرفروش‌ترین استان را از آن خود کرد و ۵۳ هزار جلد کتاب به ارزش ۲ میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۸۴۶ تومان در خراسان رضوی به فروش رفت که ۱۳ درصد از فروش کلی ۲۲ میلیارد تومانی این طرح در کل کشور را شامل می شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمند کردن یارانه نشر، طرح های فصلی فروش کتاب را توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران آغاز کرد.  فروشگاههای کتاب در اجرای این طرح، کتابهای خود را با تخفیف به مشتریان عرضه می کنند که مابه‌التفاوت آن را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گیرند.

خراسان رضوی ۸۱۷ ناشر دارد که از این تعداد ۴۲۷ ناشر فعال هستند.

جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی از خدمات ۲۰۱ کتابخانه مشارکتی و نهادی، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب و همچنین ۴۸ ایستگاه مطالعه در سطح این استان برخوردارند که از این تعداد ۵۰ کتابخانه در مشهد دایر است.

همچنین از مجموع ۲۴۰ کتابدار فعال در خراسان رضوی ۸۰ کتابدار در مشهد مشغول کار هستند و ۷۰ درصد کتابداران فعال در خراسان رضوی را بانوان تشکیل می‌دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.