×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Sunday, 17 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
اهمیت تـوسعه مـطالعه و فرهنگ کتابخوانی هدفمند در مـدیریت شـهری

در نگاه مدیریت شهری با الگوی مدیریت اسلامی، تربیت و پرورش انسانها اهمیت بسزایی دارد که کمبود یا نبود این مهم حتی اداره شهرها را نیز با مشکل مواجه می نماید. به نظر می رسد خانواده مهمترین نقش تربیتی را در رشد و پرورش سالم جوامع انسانی دارد، لذا در رویکرد اسلامی اداره شهرها، شناسایی ضعف ها و نیازهای خانواده ها و تلاش برای رفع هرآنچه این را به چالش کشیده است .

برای سلامت روانی، اعتقادی و فرهنگی جامعه بسیار موثر است. در شرایطی که روابط پیچیده اجتماعی و مشکلات روزمرّه، توان مطالعه را حتی برای علاقه مندان به کتاب کاهش داده است .  و وجود رسانه های سمعی و بصری خودی و غیرخودی، به دلیل سهولت برقراری ارتباط، اوقات فراغت اعضای خانواده را پر می کند .

بنابراین می بایست برنامه ریزی حساب شده و دقیقی برای رفع نیازهای آموزشی، تحصیلی، روزمره و تفریحی انجام داد؛ یکی از مهمترین اقدامات مدیریت شهری در رفع نیازهای بیان شده ترویج کتاب و کتابخوانی است چرا که کتاب را حافظه بشریت خوانده اند، مجموعه دانش و معارف تاریخ مدّون چند هزار ساله را در کتاب می توان یافت.

هیچ یک از وسایل ارتباطی، تا این اندازه ژرفای لازم را در اندیشه و تفکر و حوزه قدرت خلاقیت انسان آن گونه که خواندن و نوشتن پدید می آورد، ایجاد نمی کند. بنابراین به نظر می رسد مدیریت شهری باید طوری تنظیم گردد  تا با ارتقاء سطح سرانه مطالعه نقایص فقر فرهنگی ناشی از عدم مطالعه و عوامل بیرونی موثر بر نهاد خانواده را با منابع صحیح اصلاح و برطرف نماید ، و موجب افزایش نظم و انضباط، پیروی از قانون، صیانت حقوق شهروندی و محیط زیست و سلامت روانی جوامع می گردد.
با این توضیح و به بهانه ایام کتاب و کتابداری و از طرفی شرایط جوامع در مواجهه با “ویروس کرونا” ضرورت افزایش سلامت روانی و کاهش فشارهای روانی و اضطراب شهروندان نیز اهمیت پیدا نموده است.

لذا سرعت بخشیدن و ترویج فرهنگ خوانش کتاب از طریق سهولت دسترسی، تبادل بیشتر کتاب بین مردم و کتابخانه ها و و افزایش فرصت های مواجهه شهروندان با این کالای فرهنگی بسیار موثر و ضروری است، بنابراین مدیریت شهری با طراحی و پیاده سازی پروژه های زیرساختی و مهیاسازی بستر های مجازی و الکترونیکی ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت هایی به شرح ذیل را می تواند برنامه ریزی و اجرا نماید:
۱- اختصاص مکانهای ویژه به اطلاع رسانی پویش های و فراخوان های عمومی
• راه اندازی پروژه ها و پویش های کتابخوانی (به طور مثال: پویش اهدای کتاب، اهدای دانایی)
• سمپلینگ کتاب های کوتاه (با تأکید بر کتاب گویا)
• برگزاری مسابقه های کتابخوانی بین شهروندان
۲- راه اندازی کتابخانه های محلی و سیار
• استفاده از اتوبوس های مناسب سازی شده (اتوبوس کتاب)
• ایجاد محله کتابخوان
•بوستان موضوعی کتاب

همانطور که اهدای خون موجب حیات انسان است ؛ اهدای کتاب نیز مسبب حیات فکری، اخلاقی و سلامت جامعه است

نگاشته: تیم برنامه ریزی، بهسازی و پرورش جوانان مجموعه جوان شهر رضوی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.