×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 18 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، کارشناس ارزشیابی اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد گفت: دکتر نصرت‌الله آصف‌پور از نوادگان واقف مجموعه اسناد اهدایی متشکل از ده‌ها سند معاملات و ثبت اموال غیرمنقول به شکل مبایعه‌نامه، مصالحه‌نامه، اجاره‌نامه، اظهارنامه مالیاتی، اسناد خاندانی و اسناد وقف کهن بیمارستان جوادالائمه را به آستان قدس رضوی اهداء کرد.

شکوه سادات سمیعی محدوده زمانی اسناد را از سال ۱۲۳۱ قمری تا ۱۳۵۹ شمسی عنوان کرد و گفت: سند وقف‌نامه متعلق به آپارتمانی در منطقه ولنجک تهران برای تأمین مخارج سازمان خیریه درمانی جوادالائمه (ع) در مشهد، اسناد خرید و آماده‌سازی زمین موقوفه، پیگیری برای ثبت املاک در اداره ثبت و اوقاف مشهد و تأکید بر تسریع در جمع‌آوری و ارسال اجاره‌بهای مستغلات در تهران، برای ساخت و دیگر هزینه‌های بیمارستان در مشهد از این اسناد وقفی کهن است.

وی، قدیمی‌ترین سند این مجموعه را اصل وصیت‌نامه میرزا اسدالله‌خان سرتیپ با تاریخ ۱۲۹۱ ق عنوان کرد.

سمیعی ادامه داد: در مجموعه اسناد اهدا شده وقف‌نامه‌ای متعلق به دوره پهلوی نیز موجود است که به اختصاص منزلی در خیابان مسیّب تهران برای تجهیز یک مدرسه اسلامی با شرط تعلیم قرآن، آموزش‌های دینی و برگزاری مراسم مذهبی، از طرف عباس آصف اشاره دارد.

ارشناس ارزشیابی اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: اسناد معاملاتی در این مجموعه، اطلاعات دقیقی از لحاظ طریقه تنظیم اسناد رسمی، حدود ارزش و قیمت‌های املاک و مستغلات در هر شهر و مقدار تعهدات فروشنده و خریدار را به محققان ارائه می‌کند.

مرکز اسناد آستان قدس رضوی با سابقه‌ای طولانی و نگهداری ۱۳ میلیون برگ سند مکتوب و غیرمکتوب به عنوان بزرگترین مرکز آرشیوی در بین مراکز اسناد بقاع متبرکه جهان شیعی شناخته می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.