×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Sunday, 17 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
افتتاح بزرگترین آبشار مصنوعی کشور در مشهد

به گزارش مشهدفرهنگ، هم زمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بزرگ ترین آبشار مصنوعی کشور در مشهد افتتاح شد.

عملیات اجرایی این پروژه در حاشیه بلوار نماز حدفاصل بلوار شهدای ارتش تا بلوار کوشش در فضایی بیش از ۷۸ هکتار از سال گذشته آغاز شد و پروژه‌ای که قرار بود در سه سال پایان یابد کمتر از یک سال به بهره برداری رسید.

یعقوبی معاون خدمات شهرداری مشهد در این مراسم گفت: تحقیقات نشان داده، اکثر افراد در جایی که آب هست احساس آرامش می‌کنند و طراحی فضای سبز در ترکیب با آب از طریق ایجاد آب نما، آب راهه، و دریاچه باعث ایجاد حس آرامش در انسان می‌شود و به همین منظور پروژه کوهشار مشهد با در نظر گرفتن موارد یاد شده و با رعایت مدیریت منابع آبی با کمترین تغییرات در محیط طبیعی و براساس طراحی منطبق با توپوگرافی زمین، طراحی و ساخته شده است.

او افزود: به منظور کاهش هدر رفت آب در این پروژه، کلیه مسیر‌های آب و مخازن ایزوله شده و یا در بستر‌های سنگی کوه تعبیه شده است و مسیر‌های تردد شهروندان در شیب کوه به صورت طبیعی و منطبق با محیط کوهستانی با پوشش شنی ساخته شده و سایر مسیر‌ها نیز با شیبی تندتر به صورت پاکوب طراحی و اجرا شده و متناسب با استفاده کوهنوردان به صورت طبیعی قابل توسعه است.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: در این پروژه بسیار جذاب و کم نظیر که در آینده نزدیک به عنوان یکی از مهم ترین تفرج گاه‌های مشهد مورد استقبال شهروندان و زائرین قرار خواهد گرفت، فضایی به وسعت بیش از ۱۴ هکتار به مسیر آب و فضای سبز پیرامونی آن اختصاص پیدا کرده و مابقی عرصه نیز به صورت جنگل کاری روی شیب‌های کمربند سبز جنوبی در طرفین اجرایی شده است و طراحی آن به نحوی است که برای عموم مردم قابل استفاده می‌باشد.

یعقوبی بیان کرد: پروژه کوهشار شامل مسیری جذاب برای حرکت و چرخش کامل آب است و بخش‌های اصلی این پروژه از خط الراس تا دریاچه پایینی به ترتیب شامل آبشار خط الراس، آبراهه‌ای به طول بیش از ۲۵۰ متر، استخر اول به مساحت ۸۰۰ متر مربع پ که بر روی مخزن ذخیره آب به حجم ۳ هزار و ۵۰۰ متر مکعب و سرپوشیده قرار گرفته، رودخانه‌ای به عرض حدود ۴.۵ متر و طول ۳۰۰ متر که با تراس بندی در طول مسیر با مصالح سنگی و منطبق با دره طبیعی موجود ایجاد شده و در نهایت دریاچه اصلی پروژه با مساحت ۴ هزار و۲۰۰ متر مربع که به دلیل انطباق با شیب طبیعی زمین در دو سطح با اختلاف ۲.۵ متر طراحی شده و منظره زیبایی از ریزش آب روی بدنه سنگی ایجاد نموده است.

او تصریح کرد: در انتخاب گونه‌های گیاهی این پروژه به طور کامل از گونه‌های بومی و سازگار با اقلیم مشهد استفاده شده و به منظور مدیریت مصرف آب، بخش‌های مختلف کوهشار به صورت کاملا مجزا طراحی و اجرا شده تا در ساعات مختلف، بخش‌های خاصی از آن بتوانند فعال باشند؛ به طور مثال می‌توان در ساعات گرم روز‌های تابستان که میزان تبخیر حداکثری است، می‌توان با غیرفعال کردن بخش‌هایی از مسیر آبراهه، مصرف و جریان آب در کوهشار را مدیریت کرد.

معاون شهردار مشهد تاکید کرد: در حقیقت دریاچه‌های طراحی شده در کوهشار، به عنوان مخزن آب محدوده ۷۸ هکتاری پیش بینی شده که پس از استفاده از آن برای آبیاری فضای سبز، جایگزینی آّب از طریق شبکه جداسازی آب غیر شرب موجود در عرصه کمربند سبز انجام خواهد شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.