×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 28 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش مشهدفرهنگ، محمود طغرایی گفت: این آثار طبیعی در شهرستان کلات، بخش زاوین و در ۶ کیلومتری غرب روستای اورتکند قرار دارند.

وی ادامه داد: این آبشارها دائمی بوده و در تمام فصول سال آب دارد، آبشار اول با ارتفاع ۱۰ متر و آبشار دوم حدود ۳۵متر است.

مدیر ثبت آثار تاریخی و طبیعی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: آبشار ۱۰ متری از تونلی غارمانند شکل می‌گیرد که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر آن خارج می شود، طول این تونل غار مانند حدود ۱۵ متر است که در انتهای آن آب، از ارتفاعی حدود ۱۰متر به پایین می‌ریزد و چشم اندازی زیبا دارد.

طغرایی افزود: آبشار ۳۵ متری بعد از آبشار ۱۰ متری و در انتهای دره‌ای باریک قرار دارد که در کنار این آبشار از طریق مسیر رول کوبی شده و یا تنوره کنار آن می‌توان به بالای آبشار رسید که البته کار دشواری است، این آبشار به شکل کلاهک است که دیواره‌های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب آن را احاطه کرده‌اند و آب از همه طرف از دل سنگ بیرون آمده و به رودخانه می‌ریزد.

وی با بیان این‌که روستای اورتکند دارای موقعیت میان‌کوهی است اظهار کرد: رود اورتکند که از کوه هزار مسجد سرچشمه می گیرد از میان آبادی می‌گذرد، کوه‌های تکه‌خانه در پنج کیلومتری جنوب غرب و سرشاو در چهار کیلومتری شمال شرق آبادی است.

مدیر ثبت آثار تاریخی و طبیعی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: از مشهد تا آبشارهای اورتکند کلات مسیری ۱۰۵ کیلومتری

وجود دارد و آبشارها در ۶ کیلومتری غرب روستای اورتکند واقع است.

طغرایی درباره وجه تسمیه این آبشارها گفت: اورتکند کلمه ای ترکی و به معنی روستای میانی است که با توجه به قرار گرفتن روستای اورتکند بین روستای سررود و باغکند به این نام معروف شده است و آبشارها نیز به نام روستا معروف هستند.

هم اکنون بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی و معنوی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.